Съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек с наличие както на (застойна) сърдечна недостатъчност, така и на бъбречна недостатъчност МКБ I13.2
Заболяване на сърдечно-съдовата система, което се характеризира с наличие на повишено артериално налягане (артериална хипертония), повишено налягане на кръвния ток в бъбречните артерии, водещи до развитие на застойна сърдечна и бъбречна недостатъчност, се нарича съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек с наличие както на (застойна) сърдечна недостатъчност, така и на бъбречна недостатъчност.
Причини за появата на съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек с наличие както на (застойна) сърдечна недостатъчност, така и на бъбречна недостатъчност могат да бъдат атеросклероза на кръвоносни съдове - коронорни и бъбречни най-често; вродени малформации и аномалии в анатомичната структура на сърцето, бъбреците и техните кръвоносни съдове, наличие на туморна формация, усложнение на инфекциозен или възпалителен процес и други.
Клиничната картина на заболяването съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек с наличие както на (застойна) сърдечна недостатъчност, така и на бъбречна недостатъчност включва симптоми като задух - може да се явява и в покой, цианоза - посиняване на кожата в областта на пръстите и видимите лигавици, отделяне на розови пенести храчки - белег на застой в белия дроб, намаляване на физическия капацитет и лесна уморяемост, оток в областта на долните крайници, болка в гръдната област и сърцебиене, болка в областта на кръста по проекция на бъбреците, смущения в уринирането, сърбеж по кожата и други.
Диагнозата съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек с наличие както на (застойна) сърдечна недостатъчност, така и на бъбречна недостатъчност се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациентите и техните оплаквания. Извършва се физикален и инструментален преглед. От физикалния преглед при аускултация (преслушване) на сърцето може да се установи патологична шумова находка, дължаща се на нарушения във функцията на сърдечния клапен апарат. При преслушване на белия дроб може да се установи хрипова находка.
Инструменталните изследвания, които подпомагат поставянето на правилна диагноза са електрокардиограма, ехокардиография, ехография на бъбреци, рентгениграфия на сърце и бял дроб. Назначават се и изследвания като кръвна картина, биохимично изследване на кръвта - креатинин, урея, пикочна киселина; изследване на киселинно-алкално състояние (КАС), изследване нивото на паратхормона, отделян от околощитовидните жлези, количествено и качествено изследване на урината.
Лечението на съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек с наличие както на (застойна) сърдечна недостатъчност, така и на бъбречна недостатъчност се провежда с помощта на диуретични лекарствени средства и сърдечни гликозиди. Необходимо е пациентът да премине на диета бедна на белтъци, мазнини и готварска сол, да се спре тютюнопушенето и да се ограничи физическото и емоционално натоварване. Необходимо е да се прекрати терапията с медикаменти, оказващи токсично действие върху бъбреците.
Коментари към Съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек с наличие както на (застойна) сърдечна недостатъчност, така и на бъбречна недостатъчност МКБ I13.2