Съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек и с бъбречна недостатъчност МКБ I13.1
Заболяване на сърдечно-съдовата система, което се характеризира с развитие на артериална хипертония (повишено артериално кръвно налягане), повишено налягане на кръвния ток в бъбречните артерии, в следствие на което се развива бъбречна недостатъчност, се нарича съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек и с бъбречна недостатъчност.
Бъбречната недостатъчност може да бъде остра или хронична, като последната е със значително по-добра прогноза за живота на пациента.
Причини за развитието на съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек и с бъбречна недостатъчност може да бъдат следните:
- артериосклероза на кръвоносните съдове;
- заболяване на сърдечните клапи - вродени сърдечни малформации, развитие на стеноза и инсуфициенция;
- коарктация на аортата;
- дисекация на аортата;
- туморни процеси;
- възпалителни заболявания на бъбреците;
- нарушения в правилното функциониране на ендокринната система и други.
Клиничната картина на заболяването съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек и с бъбречна недостатъчност включва следните оплаквания, които пациентите съобщават:
- болка в областта на кръста (по проекция на бъбреците) - болката може да е едностранна или двустранна, силна или слаба, постоянна или непостоянна;
- сърцебиене;
- задух и недостиг на въздух при физически усилия или в покой.
Диагнозата на заболяването съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек и с бъбречна недостатъчност се поставя на базата на провеждане на клиничния преглед и редица лабораторни и инструментални изследвания. Необходимо е известно проследяване на пациента как ще се развие състоянието му във времето, тъй като диагнозата не може да бъде категорична само от провеждане на един преглед.
Назначават се следните изследвания:
- кръвни изследвания - могат да сочат за наличие на анемия (при намаляване броя на еритроцитите - червените кръвни клетки);
- биохимични изследвания на кръвта - урея, креатинин, пикочна киселина;
- изследване на алкално-киселинните показатели (КАС);
- изследване нивото на някои хормони - паратхормон - хормон, отделящ се от околощитовидните жлези;
- количествено и качествено изследване на урината;
- ехография на бъбреци;
- ехокардиография - дава данни за правилното функциониране и размери на сърцето.
Лечението на съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек и с бъбречна недостатъчност е комплексно и зависи от стадия на заболяването.
Първоначално е необходимо лечение на основното заболяване, довело до развитие на бъбречна недостатъчност. Прилагат се кортикостероиди по различни и специални схеми при лечение на гломерулонефритите и преустановяване приема на медикаменти, които имат токсично действие за бъбреците. Необходимо е да се осъществи добър контрол на артериалната хипертония и кръвната захар при пациенти с диабет. Препоръчва се спазването на специална диета - намаляване на приема на белтъчни и мазни храни.
Коментари към Съчетание на хипертонично сърце с хипертоничен бъбрек и с бъбречна недостатъчност МКБ I13.1