Кохлеарен неврит при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде МКБ H94.0
Към кохлеарен неврит при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде, спада кохлеарен неврит при сифилис. Сифилитичният отит е много рядко заболяване. Започва като подостър отит, но по-често протича като отолабиринтит със значително изразена глухота при слабо проявени субективни и обективни признаци.
Кохлеарният неврит при сифилис е част от уврежданията, които се наблюдават при невросифилис.
Невросифилисът представлява късен сифилис на централната нервна система. Обикновено състоянието се развива 5-15 години след заразяването и проявява с наличието на сифилитични гуми. Симптоми, които могат да се наблюдават при кохлеарен неврит при сифилис са главоболие, деменция, нарушение на слуха, психоза, припадъци, тремор и други. Диагнозата кохлеарен неврит при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде, се поставя при наличие на анамнеза за сифилис от няколко години, положителни тестове за сифилис, осъществяване на някои образни методи, като компютърна томография на глава, ангиография на мозъчните съдове, лумбална пункция и други. Лечението на заболяването се осъществява чрез прилагане на пеницилин и пробеницид.
Паразитите представляват организми, които се хранят с хранителни вещества от друг жив организъм, наречен гостоприемник. Паразитът се развива за сметка на гостоприемника, който губи постепенно жизнеността си. Ушите са едни от най-уязвимите органи, защото достъпа на паразитите до тях е лесен и навлизането им може да остане незабелязано, тъй като паразитозите имитират честите симптоми на инфекция на ушите.
Най-често срещаните паразити са бълхите и акарите, които се хранят с кръв и оставят след себе си фекална материя, която предизвиква алергична реакция у повечето хора. Това води до болка, подуване и сърбеж в ухото, които се допълват от болката от самото ухапване. Бълхите и кърлежите са преносители на иснфекциозни заболявания като чума, Лаймска болест, кърлежов енцефалит и други тежки заболявания. Инфекцията на ухото може да се разпространи към вътрешното ухо и да се засегне слуховия нерв. Другият възможен механизъм на разпространение на инфекцията се състои в поява първо на енцефалит и впоследствие кохлеарен неврит или едновременното възникване на двете усложнения.
Лечението на кохлеарен неврит при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде, се състои в прилагане на противоинфекциозни лекарствени препарати.
Коментари към Кохлеарен неврит при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде МКБ H94.0