Болест на ухото, неуточнена МКБ H93.9
Болест на ухото, неуточнена, е заболяване, което се характеризира с нарушаване нормалната функция на слуховия анализатор. Заболяването може да обхване всяка част от ухото и да протече със засягане на външното ухо, средното ухо или вътрешното ухо. Средното ухо заема особено местоположение в черепа. От една страна, то е в тесен контакт с назофаринкса, а от друга, то се намира в непосредствена близост със средната и задната черепна ямка, а чрез двете прозорчета се свързва и с вътрешното ухо.
Етиология
Причините за възникване на болест на ухото, неуточнена, са разнообразни и могат да бъдат инфекциозни агенти (бактерии, вируси, гъбички), физични агенти (слънчева светлина, радиация), химични агенти, ототоксични лекарства, травми и други.
Възпалителните заболявания на ухото особено зачестяват през есенно-зимния сезон. По-често боледуват децата и младите хора. При тези заболявания, освен че се засяга слуховата функция, могат да се развият и опасни усложнения от страна на вътрешното ухо, придружени с намаление на слуха и вестибуларни симптоми. Най-тежки са вътречерепните усложнения, които в някои случаи завършват летално.
Пътищата на разпространение на инфекцията към средното и вътрешното ухо са няколко, защото тежи заболявания са обикновено вторични - най-често след заболяване на епифаринкса, носа или околоносните кухини:
- най-честият път за проникване на инфекцията е през Евстахиевата тръба
- хематогенната инфекция се наблюдава обикновено при инфекциозните болести - грип, морбили, скарлатина, и при туберкулоза
- пътят през външния слухов проход е възможен при травма и нарушена цялост на тъпанчето
За развитието на инфекцията в средното и вътрешното ухо значение имат редица местни и общи фактори. От общите фактори особено значение имат:
- диспепсиите
- рахитът и ексудативна диатеза у децата
- конституцията
- диабетът и други, които понижават съпровителните сили на организма.
От местните фактори, които благоприятстват предаването на инфекцията към средното и вътрешното ухо, по-важни са:
- аденоидните вегетации
- острите и хроничните хреми и синуити
- носните полипи
- острите и хронични тонзилофарингити
- девиация на носната преграда
- епистаксиси с последващи носни тампонади
- туморите на носа и епифаринкса и други.
Междувременно някои хора са по-склонни към ушни заболявания. В риск са тези, чиято работа е свързана с повишен слухов стрес (строителни работници, работници в нощни клубове и други), плувци, пациенти с хроничен имунодефицит и тези, чието семейство има наследствени заболявания на ухото.
Клинична картина
Клиничната картина на болести на ухото, неуточнена, е различна в зависимост от засегнатия участък на ухото и включва симптоми като оталгия (болка в ушите), шум в ушите, намаление на слуха, оторея (изтичане на секрет от ухото), намаление на слуха, глухота и други.
Могат да се наблюдават повтарящи се епизоди на световъртеж, променлива загуба на слуха и шум в ушите.
Хората могат да получат и допълнителни симптоми, свързани с нередовни реакции на вегетативната нервна система. Тези симптоми включват гадене, повръщане и изпотяване - които обикновено са симптоми на световъртеж.
Диагноза и лечение
Диагнозата на заболяването се поставя след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на физикален преглед. След извършване на подробно проучване на пациента за оплаквания, както и външен преглед за установяване на точна диагноза, специалистът може да извърши следните изследвания:
- отоскопия
- изследване на слуха с камертони
- тест за речев слух
- оценка на проходимостта на слуховите тръби
- аудиометрия
- ендоскопско изследване
- лабораторни изследвания
След като диагнозата бъде поставена, лекарят ще разработи индивидуална програма за лечение, която може да включва лекарства и физикална терапия. Лечението на болест на ухото, неуточнена, може да бъде консервативно или хирургично. Консервативното лечение се състои в прилагане на медикаменти като антибиотици, кортикостероиди, вазодилататори, витамини, антимикотици и други. При силно ограничена функция на слуховия анализатор, могат да се използват слухови апарати.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.yamed.ru/services/otorinolaringologiya/zabolevaniya-uha/
https://www.lor-moscow.ru/patient/section/lechenie-boleznej-uha/
https://ngradlpu.ru/stati/2016-god/322-zabolevanie-uha.html
https://www.kp.ru/guide/zabolevanija-ukha-cheloveka.html
Коментари към Болест на ухото, неуточнена МКБ H93.9