Оторагия (кръвотечение от ухото) МКБ H92.2
Оторагия (кръвотечение от ухото) представлява изтичане на кръв от ухото и/или ушния канал. Кървенето от ушите е тревоженпризнак, който изисква спешна диагностика и медицинска помощ, за разлика от кървенето от носа, което може да бъде спряно самостоятелно.
Етиология
Причините за оторагия могат да се крият в различни заболявания. Инфекциозните патологии на различни части на ухото, могат да включват:
- Мирингитът е възпалителен процес, който протича в тъканите на тимпаничната мембрана, при който в ухото се образува везикул, изпълнен със серозно съдържание. Обикновено е болезнено, с повишаване на телесната температура и след разкъсване на образуването излиза ексудат, съдържащ примес на кръв.
- Отит на средното ухо - с развитието на отит на средното ухо се появява силна болка, която често води до замайване. Освобождаването на кръв от ушния канал в този случай показва спонтанно отваряне на абсцеса (липсата на гной в този случай показва проникването му в лигавицата на мозъка, което може да причини сериозно усложнение под формата на менингит).
- Кандидозата е разпространението на гъбички в ухото, което причинява отслабване на кръвоносните съдове, срещу което кръвта може да тече от ухото.
Причините за оторагия могат да се крият и в наличието на тумори и новообразувания. На първо място, трябва да се отбележи появата на фурункул в ушния канал. Обикновено клиничната картина, в допълнение към болката, се допълва от добавянето на топлина, развитието на оток. Отварянето на абсцеса може да бъде спонтанно или умишлено, в гнойта присъстват примеси от кръв.
Също така туморите и новообразуванията включват:
- Хемангиом - възниква относително рядко, но може да бъде локализиран във всяка част на ухото (по-често във външната). Съдови тумори от този вид, макар и да растат бавно, могат да се простират и извън ушния канал. Някои са придружени от интензивно кървене. Изисква хирургично лечение.
- Карцином - кървенето от ухото е един от ясните маркери на рака. Туморът може да се появи във външната и средната част на ухото.
- Полипи - израстъци в ушния канал, които плътно го запушват, провокирайки болка в ухото, загуба на слуха, мигрена, протичаща с отделянето на кръв.
Друга причина, поради която кръвта може да изтече от ухото, е налягането. Когато то се повиши рязко, стените на съдовете се разкъсват. Това може да доведе до кървене от носа или ушите.
Други причини за кървене от ухото могат да бъдат:
- нараняване на ушната мида
- наранява на външния канал
- увреждане на тъпанчевата мембрана
- хипертонична криза
Състоянията и болестните единици, които причиняват кървене от ушите, имат сериозни усложнения:
- загуба на слуха
- абсцес на ушната мида и други структури на ухото
- образуването на фистули
- възпалителни процеси в ухото, които се разпространяват в други съседни органи, както и в костната тъкан, нервните влакна и мозъчните обвивки.
Клинична картина
Оторагията сама по себе си е симптом. Понякога заедно с това се проявяват болка и шум в ушите, загуба на слуха, повишена температура. Не трябва да пренебрегвате кървенето - трябва бързо да откриете причината за този симптом.
Когато кървенето от ухото се съчетава с някои от следните симптоми - кървене в носа, промяна в съзнанието, повръщане, промяна в големината на зеницата, се касае за застрашаващо живота състояние.
Оторагията е особено опасен симптом при децата. Това може да доведе до сериозни смущения в развитието на слуховата система и други структури. Количеството кръв, което ни се струва незначително, е по-критично за детското тяло, отколкото за възрастен.
Диагноза
Диагностиката при оторагия се състои във физикален преглед на пациента, изследване на оплаквания (болка, загуба на слуха, световъртеж и гадене) и клинична история.
Ако отоларингологичният характер на патологията не е потвърден, изследването продължава от хирург (рентгенова снимка, ултразвук). Обикновено прегледът на пациента е достатъчен, за да се определи естеството на увреждането и тежестта на неговото протичане.
Оторагията при дете се диагностицира по същия начин, както при възрастни.
Компютърната томография и ядрено-магнитен резонанс са високо информативни диагностични методи.
Лечение
Терапията на патологичния процес зависи от неговите характеристики и причината за появата му. След окончателното определяне на диагнозата се предписва лечение. Леките случаи позволяват медицинско лечение амбулаторно. Умерените до тежки случаи включват хоспитализация. Ако причината за патологията се крие в отоларингологични заболявания мога да се използват някое от следните медикаменти:
- противогъбични лекарства за кандидоза на ухото
- антисептични разтвори за дезинфекция (хлорхексидин, мирамистин, фурацилин, натриев хлорид)
- противовъзпалителни и антипиретични лекарства (ибупрофен, нурофен)
- антибиотици (амоксицилин, цефтриаксон, азитромицин, амоксиклав)
- антибактериални капки за уши
Дозировката се определя в зависимост от възрастта на пациента, клиничната история и тежестта на патологичния процес. Лечението обикновено продължава около 7-10 дни. Кървенето спира веднага след отстраняването на истинската причина за патологията.
При сериозни увреждания може да се наложи операция. Хирургическа корекция се предписва при наранявания, тумори, напреднала форма на гноен отит на средното ухо. Оперативна интервенция се назначава и когато консервативните методи на лечение са неефективни или когато използването им е нецелесъобразно.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ДИЦИНОН инжекционен разтвор 250 мг/2 мл * 4 OM PHARMA
РЕМЕСТИП инжекционен разтвор 0.2 мг 2 мл * 5
ТермолабилниДИЦИНОН капсули 500 мг * 20
Библиография
https://detstvo-kaluga-new.ru/bolezni/krov-iz-ushej-prichiny-pochemu-idet-krov-iz-uha-i-pervaya-pomoshh.html
https://volovcenter.ru/sos/uho/krovotechenie-iz-uxa/
https://lorlor.ru/wiki/krov-iz-uha/
https://bettertone.com.ua/krov-iz-ukha-chto-delat/
https://med.obozrevatel.com/diseases/74638-krovotechenie-iz-uha-kak-ostanovit.htm
Коментари към Оторагия (кръвотечение от ухото) МКБ H92.2