Двустранна кондуктивна (проводна) загуба на слуха МКБ H90.0
Увредата на звукопроводния апарат на двете уши води до двустранна кондуктивна (проводна) загуба на слуха.
Кондуктивната загуба на слуха настъпва когато има нарушение при провеждането на звуковите вълни през звукопроводната система на ухото - външно ухо, тъпанчева мембрана или костиците на средното ухо (чукче, стреме, наковалня). Този тип нарушение на слухо може да се наблюдава и в съчетание с невросензорна загуба на слуха или самостоятелно.
Този тип увреди се срещат в детска възраст. В зависимост от степента на увредата на слуха, може да се наблюдава изоставане в говорното развитие, както и ограничаване на психическото, социалното и интелектуалното развитие на детето.
Причините за увреда на слуха от звукопроводен тип са:
- малформации (дефекти) - микротия, атрезия на слуховия проход
- възпаления - външен отит, среден отит,
- травми - перфорация на тъпанчето, луксации на слуховите костици, травма на темпоралната кост,
- ювенилна отосклероза
- прекомерно количество церумен (ушна кал), чуждо тяло в слуховия канал, тумор на слуховия канал, тумор на средното ухо, холестеатома.
Диагнозата двустранна кондуктивна (проводна) загуба на слуха се поставя на базата на аудиография.
Лечението на двустранна кондуктивна (проводна) загуба на слуха е различно в зависимост от конкретния случай. Ако липсата или деформацията на ушните структури не могат да бъдат коригирани, може да се използват слухови апарати, които усилват звуковите вълни. В случай на инфекция се препоръчва употреба на антибиотици или антимикотици. Ако двустранната кондуктивна (проводна) загуба на слуха се дължи на травма на главата, хирургичното лечение може да бъде алтернатива. В някои случаи се прилагат кохлеарни импланти, които стимулират кохлеарните нерви.
Коментари към Двустранна кондуктивна (проводна) загуба на слуха МКБ H90.0