Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ухото и мастоидния израстък Болести на вътрешното ухо Нарушение на вестибуларната функция Нарушение на вестибуларната функция, неуточнено

Нарушение на вестибуларната функция, неуточнено МКБ H81.9

от 15 май 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Нарушение на вестибуларната функция, неуточнено МКБ H81.9 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Вестибуларният апарат е основният анализатор, поддържащ равновесието на тялото и даващ информация на мозъчната кора за позата на тялото и главата в пространството. За запазване на равновесието и позата на човека основно значение имат три анализатора - вестибуларен, очен и мускулно-ставен.

Основните вестибуларни функции са:

  • предаване информация на централната нервна система за действието на линейните и ъгловите ускорения
  • координираща функция - информацията от вестибуларния апарат се координира и съчетава с тази от очната система

Чрез сложните връзки между вътрешното ухо, очите, мускулите и централната нервна система се осъществява пространствената ориентация. Всяко движение на главата и тялото в пространството и всяко отклонение от нормалното положение на тялото води до дразнене на вестибуларния анализатор.

Лабиринтът на вътрешното ухо изпраща информация до мозъчната кора за положението на тялото и главата, като благодарение на това се получава отговор за стабилизиране на равновесието чрез извършване на движение от мускулите. Адекватните физиологични дразнители на лабиринта са гравитацията, ъгловото и линейното ускорение.

Различни патологични процеси, увреждащи вътрешното ухо също водят до дразнение на единия или двата лабиринта. Тогава настъпилите вестибуларни реакции няма да бъдат вече в резултат на ускорението или гравитацията, а на болестно увреждане на вестибуларната функция.

В някои случаи тези процеси не могат да се докажат, но са налице симптомите от увреждане на вестибуларния апарат, тогава се касае за нарушение на вестибуларната функция, неуточнено.

Етиология

Най-често замайването се появява поради увреждане на вестибуларния апарат. Естеството на световъртеж и неговата тежест в такива случаи ще зависи от тежестта на нараняването, наличието на едностранни или двустранни увреждания и скоростта на развитие на патологичния процес. Най-поразителното е замайването, причинено от остро едностранно увреждане на вестибуларната система на периферно (вътрешно ухо, вестибуларен нерв) или централно (вестибуларни ядра и техните връзки с други части на централната нервна система) ниво.

По-трудно е да се диагностицира двустранно увреждане на вестибуларната система (например двустранна вестибулопатия поради излагане на ототоксични антибиотици) или заболявания, които причиняват бавно и постепенно увреждане на вестибуларния апарат (например шваном на вестибулокохлеарния нерв). В тези случаи, вместо ярко системно замайване, пациентите могат да получат повече или по-малко изразена нестабилност или някакъв дискомфорт в ситуации, изискващи особено добре координирана работа на вестибуларната система (например при движение на ескалатор, в открити пространства или в големи магазини). В началния стадий на заболяването или с леко увреждане на вестибуларната система нестабилността може да бъде много малка.

Въпреки огромното разнообразие от заболявания на вестибуларната система, повечето случаи се дължат само на няколко основни нозологии. Разстройството на вестибуларния баланс е свързано с увреждане на вътрешното ухо, често от инфекциозен характер. Неизлекуваният навреме отит на средното ухо може да доведе до последващи усложнения - трайна загуба на слуха и опасност от възпаление на менингите (менингит). Увреждането на централната част на вестибуларния анализатор обикновено се причинява от нарушена церебрална циркулация във вертебробазиларната система или вестибуларна мигрена.

Клинична картина

Болестното увреждане на вестибуларната функция се изразява със следните симптоми:

  • нарушения на равновесието - залитане, усещане за нестабилност и загуба на равновесие, отклонение или падане към страната на здравото ухо
  • координационни нарушения - симетрични отклонения на ръцете към страната на здравото ухо
  • вегетативни прояви - гадене, повръщане и сърцебиене
  • световъртеж - предметите започват да се "въртят" около пациента и той има усещането се "потъва" или се "издига"

За пациента е трудно да се ориентира в пространството и често е обезпокоен от шума в ухото, в който е локализиран патологичният процес.

Изброените симптоми обикновено се отбелязват от пациентите независимо. Някои други симптоми могат да бъдат определени само от лекар - например един от тях е хоризонтален нистагъм - неконтролирани движения на очите.

Други симптоми, които сигнализират за необходимостта от консултация с пациент със специалист:

  • асиметрична нарушена координация на движенията на крайниците
  • падане при загуба на равновесие само от едната страна
  • нарушение на речта и мимиката

Диагноза

За да се определи степента на вертижните синдроми трябва да се направят следните изследвания:

  • изследва се нистагъма - важно е да се определят неговите количествени белези - продължителност, честота, амплитуда, степен и качествените особености - посока и форма
  • изследване на равновесието чрез статични и кинетични проби
  • координационни тестове

За точно определяне на причините за дисфункция на баланса се предписва общо и биохимично изследване на кръвта, за да се изключи наличието на инфекциозна лезия. В същото време, в зависимост от симптомите, се прави рентгенография на черепа, електроенцефалография, ядрено-магнитен резонанс на главата, електромиография на крайниците и транкраниален доплер.

Диагнозата нарушение на вестибуларната функция, неуточнено се поставя, чрез резултатите от горепосочените изследвания и отхвърлянето на основните причини, водещи до уреждане на вестибуларната функция.

Лечение

Курсът на лечение на нарушение на вестибуларната функция, неуточнено се състои от три етапа: медикаментозна терапия, вестибуларна рехабилитация и в редки случаи хирургическа намеса.

Използването на лекарства е необходимо за облекчаване на пристъпите на световъртеж, гадене и повръщане. Положителен ефект се появява при употребата на вестибуларни супресанти и антиеметици. Но продължителността на приема на лекарствата не трябва да надвишава три дни, като се има предвид намаляването на вестибуларната компенсация при по-продължителна употреба.

Премахването на симптомите не означава изчезване на болестта. Ефективното лечение на вестибулопатия е възможно само при вестибуларна рехабилитация.

Вестибуларната рехабилитация е вид терапия от специфично естество, допринасяща за ускоряване на адаптацията към дисбаланса на вестибуларния апарат от различни патологии. Поради невропластичността на централната нервна система, постепенно вестибуларният апарат отново се научава да възприема несъответстващата информация, която преди това го е деактивирала.

Вестибуларната гимнастика се включва в лечението веднага щом пациентът се подобри на фона на лекарствата. Упражненията се избират от специалист индивидуално, в зависимост от състоянието на пациента. Целта е сетивно несъответствие с движения на очите, главата и торса. Упражненията доставят на изпълнителя голям дискомфорт в самото начало, но след известно време около 80% от пациентите усещат значително подобрение, а една трета от пациентите са в пълна ремисия.

Хирургично лечение на вестибулопатия е необходимо за съдови патологии, които причиняват персистиращ вазоспазъм. Резултат е подобрено кръвообращение в зоните на централната нервна система, отговорни за баланса и координацията.

Заглавно изображение: freepik.com

3.0/5 11 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ЦИНАРИЗИН таблетки 25 мг * 50 ИНБИОТЕХ
1.22лв.

ЦИНАРИЗИН таблетки 25 мг * 50 ИНБИОТЕХ

Библиография

https://lor-clinic74.ru/patients/symptom/rasstroystva-ravnovesiya.html
https://www.istok-audio.com/info/articles/slukhovye_apparaty/Osnovnye-prichiny-vestibuljarnogo-golovokruzhenija-i-metody-ih- diagnostiki/
https://nikio.ru/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B1%D1%83%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%8F/
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/vestibular-disorder


Коментари към Нарушение на вестибуларната функция, неуточнено МКБ H81.9

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 26 April 2011 в 15:56

    Веселина Андонова

    Поставена ми е диагноза Н 81.9 по МКБ . Но до колкото разбирам това не значи нищо . Някой може ли да ми каже защо изпадам в безсъзнание ,изписват ми някакви лекарства пия ги вече 14 дни и нямам никакво подобрение постоянно трябва да лежа и да не излизам навън защото всеки момент мога да изгубя съзнание.Резултатите от кръвната картина са идеални направо превъзходни но никой не може да ми каже какво ми има . Аз съм на 47 години . До сега не съм имала такива проблеми.Първия път когато загубих съзнание незнам за колко време , бях в болницата за изследвания и преглед при невролог , след загубата на съзнание докато излезат резултатите от кръвната картина ме сложиха да седна пред кабинета на невролога докато чаках на няколко пъти пак ми причерняваше но съвсем слабо или както при земетресенията като вторични трусове.Както Ви казах изследванията бяха идеални и ме пратиха да си вървя в къщи . Същия ден след около 1 час получих втора криза не знам какво е станало но колежките ми обясниха че първо лицето ми е станало червено ,след това съм станала жълта а, а ноктите на ръцете посинели , дойдоха бърза помощ но ми сложиха само натрий бром и си заминаха. Обикновенно съм със ниско кръвно 90 на 50 или 80 на 60 но когато имам криза става 145 на 105 ; 160 на 120 ; 130 на 90 . Не съм още в критическа защото винажи ме питат. Моля , отговорете ми ако знаете нещо с което да ми помогнете.

    Най-добре се консултирайте с личния си лекар. Той/тя ще Ви насочи към съответния специалист.
  2. Веселина Андонова 
    на 25 April 2011 в 19:56

    Поставена ми е диагноза Н 81.9 по МКБ . Но до колкото разбирам това не значи нищо . Някой може ли да ми каже защо изпадам в безсъзнание ,изписват ми някакви лекарства пия ги вече 14 дни и нямам никакво подобрение постоянно трябва да лежа и да не излизам навън защото всеки момент мога да изгубя съзнание.Резултатите от кръвната картина са идеални направо превъзходни но никой не може да ми каже какво ми има . Аз съм на 47 години . До сега не съм имала такива проблеми.Първия път когато загубих съзнание незнам за колко време , бях в болницата за изследвания и преглед при невролог , след загубата на съзнание докато излезат резултатите от кръвната картина ме сложиха да седна пред кабинета на невролога докато чаках на няколко пъти пак ми причерняваше но съвсем слабо или както при земетресенията като вторични трусове.Както Ви казах изследванията бяха идеални и ме пратиха да си вървя в къщи . Същия ден след около 1 час получих втора криза не знам какво е станало но колежките ми обясниха че първо лицето ми е станало червено ,след това съм станала жълта а, а ноктите на ръцете посинели , дойдоха бърза помощ но ми сложиха само натрий бром и си заминаха. Обикновенно съм със ниско кръвно 90 на 50 или 80 на 60 но когато имам криза става 145 на 105 ; 160 на 120 ; 130 на 90 . Не съм още в критическа защото винажи ме питат. Моля , отговорете ми ако знаете нещо с което да ми помогнете.

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Орган на слуха и равновесието - ухо
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1803 дни, 3 мин.

Нарушение на вестибуларния апарат и световъртеж - мнения и въпроси

преди 2348 дни, 8 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 7 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 22 часа и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 23 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 23 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival