Остър мирингит МКБ H73.0
Острото възпаление на тъпанчевата мембрана се нарича остър мирингит. Заболяването може да се развие като самостоятелно (първичен мирингит) или като последица от възпалителен процес на съседните тъкани на външното или средното ухо (вторичен мирингит).
Булозеният мирингит е състояние, при което върху тъпанчевата мембрана се образува була (мехур), която може да бъде изпълнена със съдържимо - бистро или кърваво.
Причините за възпалението на тъпанчето могат да бъдат грип, ринит, аденоидна вегетация, полипи в носната кухина. Възпалението на тъпанчевата мембрана се изразява с пулсираща болка в тъпанчето, което е напрегнато зачервявано и от него може да изтича секрет при настъпване на перфорация. Налице е и повишена телесна температура. Мирингитът може да бъде придружен от намаляване на слуха и усещане за напрегнатост в областта на ухото.
Диагнозата остър мирингит се поставя от специалист УНГ - болести след извършване на отоскопичен преглед, в които се установява състоянието на тъпанчевата мембрана.
Лечението е спрямо причината, довела до това състояние - бактерия или вирус с антибактериални или антивирусни препарати.
Коментари към Остър мирингит МКБ H73.0