Други болести на Евстахиевата тръба МКБ H69
Други болести на Евстахиевата тръба представляват група заболявания, които водят до нарушенна функция на последната. Евстахиевата тръба има 3 основни функции:
- Вентилаторна функция: Необходимо условие за нормално функциониране на средното ухо е налягането от двете страни на тъпанчевата мембрана да бъде еднакво. Тогава импендансът на проводната система е най-малък и условията за предаване на звуковите вълни са най-благоприятни. При покой Евстахиевата тръба е затворена. Това се дължи на еластичното напрежение на хрущяла, на налягането на перитубарните тъкани и на повърхностното напрежение на слузния филм в лумена на тубата. Тубарните мускули се съкращават и отварят тубата както активно - при преглъщане и прозяване, така и автономно. При бодърствуване тубарният лумен се отваря всяка минута, а по време на сън - средно през 5 минути. Отварянето на тубата е свързано и с редица други фактори: начин на гълтане, позата на тялото и др.
- Дренажна функция: Дренажът на средното ухо се осъществява от мукоцилиарната транспортна система, състояща се от три компонента: ресничести клетки, секреторни клетки и жлези и слузен филм. Евакуацията на слузта трае 1-10 минути и зависи от консистенцията й. При гъста слуз клирънсът е затруднен. Това се наблюдава при летци, които използват кислородни апарати- кислородът изсушава лигавицата, вискозитетът на слузта се повишава, отварянето на тубата се затруднява и се появява опасност от баротравма. Съдържащите се в слузта повърхностноактивни вещества могат да променят повърхностното напрежение на слузния филм и да окажат влияние върху отварянето на тубата. При опити върху болни със суха перфорация на мембраната се установява, че тубата се отваря при повишаване на въздушното налягане във външния слухов проход от 20 мм живачен стълб.
- Защитна функция: Евстахиевата тръба възпрепятства попадането на чужди тела в средното ухо по два начина: механичен- нормално тубарният лумен е затворен, и имунологичен- в субмукозата на Евстахиевата тръба е доказано наличието на имуноглобулини, макрофаги, лимфоцити, лизозим и др., които играят роля в имунологичната защита на средното ухо.
Евстахиевата тръба по-често се уврежда при малките деца, поради особеностите на тръбата в детската възраст - тя е по-широка и по-къса. Това създава условия за лесно преминаване на инфекцията от горните дихателни пътища, да премине в средното ухо и да предизвика отит. При увреждане на мускулите, от които е изградена Евстахиевата тръба или от нервите, които инервират съответно мускулите й, може да настъпи състояние при което тя да бъде постоянно отворена. Това от своя страна води до невъзможност на Евстахиевата тръба да осъществява вентилаторната си функция. Налягането от двете страни на тъпанчевата мембрана не е еднакво, което води до намаление на слуха и дори до спукване на тъпанчевата мембрана. При постоянно отворена Евстахиева търба се нарушава защитната функция на органа което води до навлизане на патогенни микроорганизми или чужди тела в средното ухо и развитие на възпалителни процеси или травматични увреди на средното ухо.
Лечението на други болести на Евстахиевата тръба изисква откриване на причината и нейно лекуване. Терапията може да бъде консервативна или хирургична.
Коментари към Други болести на Евстахиевата тръба МКБ H69