Диплопия МКБ H53.2
Диплопията е състояние, при което пациентът се оплаква от двойно виждане. Тя може да бъде симптом на различни очни и системни заболявания. Диплопията може да бъде постоянна или периодична, променлива или непроменлива, на едното или на двете очи, при близко или далечно виждане.
Бинокулярната диплопия се дължи на нарушения в способността за сливане на изображенията от бинокулярната система. Нормалната нервномускулна координация не може да поддържа кореспонденцията на визуалните обекти, върху ретините на двете очи. Нарушенията в сливането на изображенията, могат да се дължат и на несходен размер на изображенията. Това може да е последица от дисфункция на оптичната система на очите, вследствие на хирургични интервенции или трансплантация на вътреочна леща. Изкривяването на едно изображение може да се тълкува от пациента като диплопия; един и същ обект обаче, не изглежда двоен, а по-скоро изглежда по различен начин, погледнат с всяко око.
Монокулярната диплопия може да възникне при абнормна окуларна медиа- дисторзия или цикатризация на роговицата, множество отвори в ириса, катаракта или сублуксация на естествената леща, аномалии на стъкловидното тяло, ретинални увреждания.
Клинически, диплопията се изявява с двойно виждане. Пациентът съобщава, че вижда двойни единичните обекти. Необходимо е да се изяснят следните ситуации:
-дали покриването на едното око премахва диплопията;
-дали диплопията се проявява при отклоняване на погледа в определена посока или при отклоняване на главата във всички посоки;
-дали диплопията е хоризонтална или вертикална, т.е. дали двата обекта са разположени един до друг или един под друг.
Подробното разпитване на пациента, може да насочи изследващия към произхода на диплопията- диабет, съдово заболяване, хипертония, неврологични нарушения, мускулна слабост, минали хирургични интервенции, травми на окото, лицето или главата.
Диагнозата се поставя след щателен очен преглед. Изследват се зрителната острота на всяко око, очедвигателната функция на очите, тензилон тест, тристепенен тест на Парк, тест с екрана на Лий. Някои образни изследвания, като компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс, могат да допълнят диагнозата.
В диференциално диагностичен план, трябва да се имат предвид, огромна група заболявания, някои от които са: парализа на 6-и нерв, амблиопия, астигматизъм, Браун синдром, хронична прогресивна външна офталмоплегия, катаракта, Дуейн синдром, ектопиян на очната леща, езотропия, екзотропия, екзофталм, хиперметропия, пресбиопия, кератоконус, синдром на монофиксация, миастения гравис, миопия, неврофиброматоза, птеригиум, склерит, парализа на трохлеарния нерв, болест на Уилсон.
Лечението на заболяването е консервативно и хирургично. Консервативно лечение се провежда със стик-оклузивни лещи и Фреснелови призми. Може да се постави превръзка на едното око, за да се облекчат симптомите на двойно виждане, докато се изчаква за окончателно решаване на проблема. Хиругичното лечение се осъществява със следните процедури- хирургично транспониране (Хумелшайм хирургия), Кнап парализа на горния кос мускул, хемоденервация.
Коментари към Диплопия МКБ H53.2