Субективни зрителни разстройства МКБ H53.1
Субективните зрителни разстройства са астенопия, дневна слепота, хемералопия, метаморфобсия, фотофобия, скотома сцинтиланс, внезапна загуба на зрение и зрително сияние.
Астенопията (напрежение в очите) е състояние, което се характеризира с неспецифични симптоми като умора, болки в или около очите, замъглено зрение, главоболие и в някои случаи двойно виждане. Симптомите често се проявяват след четене, работа с компютър или други дейности, изискващи съсредоточаване на зрението върху дребни обекти. Когато се концентрираме върху визуално интензивна задача, цилиярния мускул се контрахира. Това може да предизвика дразнене на очите или неудобство. За да се предотврати това състояние, е необходимо погледът да се съсредоточи върху далечен обект, поне веднъж на всеки час. Понякога астенопията може да се дължи на специфични нарушения на зрението, като некоригирани рефракционни грешки, хетеротрофия, нарушения на бинокулярното виждане и други.
Дневната слепота (хемералопия) е състояние, при което се наблюдава невъзможност за ясно виждане през деня. Това е точно обратното състояние на кокошата слепота. При хемералопията, през деня зрението се влошава и се характеризира с фотоаверсия (неприязън, избягване на светлината), за разлика от фотофобията (очен дискомфорт, болка при светлина), която е характерна за възпалителни състояния на окото. Причини за възникване на дневна слепота са ахроматопсия, конус дистрофия и прием на лекарството триметадион. Друга известна причина за появата на хемералопия е синдромът на Коен. За облекчаване симптомите на хемералопията, могат да се използват подходящи слънчеви очила.
Метаморфобсията е нарушение на зрението, което се характеризира с появата на мрежа от прави и нагънати линии. Най-често, това се дължи на дегенерация на макулата, особено свързана с възрастта дегенерация на макулата с хороидална неоваскуларизация.
Фотофобията е състояние на окото, което се характеризира с повишена нетърпимост към светлината, изразяваща се в страх, дискомфорт или болка в очите при излагане на светлина. Причините за появата на фотофобия са многобройни. Ето някои от тях: афакия, ахроматопсия, колобома, катаракта, конус дистрофия, вирусен конюнктивит, корнеална абразия, корнеална дистрофия, корнеална язва, ектопия на очната леща, ендофталмит, травма на окото, глаукома, ирит, неврит на очния нерв, дилатация на зеницата, отлепване на ретината, увеит, менингит, енцефалит, субарахноидален кръвоизлив, мигрена, бяс и други. Лечението на фотофобия се изразява в лечение на причината, довела до появата и.
Скотома сцинтиланс (проблясваща скотома) представлява появата на проблясващи нарушения в зрителното поле. Много често, появата на скотома сцинтиланс предшества мигренозния пристъп. Причините за поява на сцинтилираща скотома са следните: мигренозни пристъпи следствие на алергични реакции, ярка светлина, силни шумове, парфюми, физически или емоционален стрес, пушене, алкохол, кофеин, прием на храни съдържащи тирамин и други.
Внезапната загуба на зрението е често срещано оплакване при пациенти от различни възрасти и с различни заболявания. Явлението се описва от болните като спускане на сиво-черна завеса, която води до замъгляване или затъмняване на зрението. Най-честата причина за безболезнена внезапна загуба на зрението е исхемията на ретиналните съдове. Исхемията може да се дължи на атеросклероза, емболия, стенотична съдова болест на ретиналните съдове; анемия, антифосфолипиден синдром. Други причини за появата на внезапна загуба на зрение са закритоъгълна глаукома, вътреочни чужди тела, папиледема, руптура на очната ябълка, прием на някои лекарства (хинидин, силденафил, варденафил, тадалафил). При всеки пациент с внезапна загуба на зрението, от значение са възрастта, продължителност на загубата на зрението, дали са засегнати едното или двете очи, анамнеза за травма, фотофобия, главоболие и болка. Диагнозата се поставя след щателен очен преглед, който включва оглед на окото, изследване на зрителна острота, офталмоскопия, преглед с биомикроско, измерване на вътреочното налягане. В диференциално диагностичен план трябва да се обсъдят следните състояния- централно запушване на ретинална артерия, корнеална абразия, ендофталмит, еписклерит, гигантски артериит, мигрена, неврит на зрителния нерв, оптична невропатия, папиледема, отлепване на ретината, язва на роговицата, склерит. Лечението на внезапната загуба на зрението се изразява в лечение на причината, довела до нейното възникване. В зависимост от етиологията, могат да бъдат приложени ацетазоламид, манитол, глицерин, блокери на калциевите канали, простагландин Е1, лидокаин, ацетилхолин, пентоксифилин, метилпреднизолон, хепарин.
Коментари към Субективни зрителни разстройства МКБ H53.1