Друг уточнен страбизъм МКБ H50.8
Друг уточнен страбизъм е синдрома на Дуейн.
Дуейн синдромът е рядко, вродено разстройство на движението на очите. При повечето пациенти, заболяването се диагностицира около 10 годишна възраст. Нарушеното движение на очите се обяснява с нарушената инервация на очедвигателните мускули, което кара някои от тях да се съкращават, когато не трябва, както и други от тях да не се съкращават, когато трябва. Това нарушение най-вероятно се възниква около 6-тата седмица от бременността и се дължи на слабото развитие на малки части от мозъка, които контролират очните мускули. Въпреки доброто клинично описание на синдрома, точната етиология на заболяването е неясна.
Клинически, синдромът на Дуейн се изявява с кривогледство, главоболие, загуба на бинокулярно зрение, намалена абдукция. Дуейн синдром е изолирана находка при приблизително 70% от пациентите, но може да се срещне и в комбинация с други малформации. Клинично синдромът се разделя на 3 вида:
-Дуейн синдром тип 1- способността за движение на засегнатото око навън (абдукция) е ограничена, но способността за движение на засегнатото око навътре към носа (аддукция) е нормално или почти нормално;
-Дуейн синдром тип 2- аддукцията на засегнатото око е ограничена, а абдукцията на окото е нормална или почти нормална;
-Дуейн синдром тип 3- аддукцията и абдукцията на засегнатото око са ограничени.
Диагнозата друг уточнен страбизъм се подозира при наличие на някои от следните признаци: страбизъм, енофталм, стесняване на цепката на клепача, амблиопия, хетерохромия, дисплазия на ириса, птоза на клепача, нистагъм, хипоплазия на зрителния нерв. За уточняване състоянието на пациента се извършва електромиография на очните мускули. В диференциално диагностичен план трябва да се имат предвид синдром на Браун, парализа на нервус абдуценс и Маркус-Гън синдром.
Лечението на заболяването обикновено е хирургично. За корекцията на двойното зрение могат да се използват подходящи за целта очила. Хирургичното лечение включва следните процедури: рецесия на медиалния прав мускул, резекция на латералния прав мускул, транспониране на вертикалните прави мускули, поставяне на задна фиксация (шев) върху латералния прав мускул, Y-разделяне. Прогнозата след хирургична интервенция не е добра, затова е желателно да се избягва или отложи колкото е възможно по-дълго време.
Симптоми и признаци при Друг уточнен страбизъм МКБ H50.8
- Кривогледство
- Разширяване на клепачната цепка при гледане към носа
- Изпъкване на очите, когато се гледа към носа
- Невъзможност да се движи очната ябълка навън към ушите
- Невъзможност за движение на очната ябълка навътре към носа
- Стесняване на клепачната цепка при гледане към носа
Коментари към Друг уточнен страбизъм МКБ H50.8