Вертикален страбизъм МКБ H50.2
Вертикалния страбизъм включва понятията хипертропия и хипотропия.
Хипертропията е състояние, при което се наблюдава изместване на очите (кривогледство), като визуалната ос на едното око е разположена по-високо от тази на другото. Хипотропията е състояние, което се характеризира с низходящо отклонение на визуалната ос на едното ок. Вертикалния страбизъм може да бъде вроден или придобит. Разминаването на очите се дължи на дисбаланс във функцията на екстраокуларните мускули. Мускулите, които влияят на вертикалното движение са горен и долен прав мускул, горен и долен кос мускул. Всяко едно увреждане на тези мускули може да доведе до хипертропия- парализа ма мускулите, фиброза на мускулите и вродени аномалии (мускулна атрофия, хипертрофия, агенезия).
Конкретни причини за поява на хипертропия са вродена парализа на 4-ти нерв, синдром на Браун, Синдром на Дуейн, фиброза на правия мускул при Базедова болест, хирургична травма, тумори притискащи трохлеарния нерв.
Клиничната картина на хипертропията се изчерпва с появата на диплопия (двойно виждане) и отклоняване на едното око в краниална посока. Лечението на вертикалния страбизъм включва следните компоненти- корекция на рефракционните аномалии с очила, терапия с призма, инжектиране на ботулинов токсин и хирургична корекция на кривогледството.
Коментари към Вертикален страбизъм МКБ H50.2
dina
Оперативно лечение на ДВД-синдром.Ако някой има интерес към темата -да коментираме.
Оперативно лечение на ДВД-синдром.Ако някой има интерес към темата -да коментираме.