Други увреждания на стъкловидното тяло и очната ябълка при болести, класифицирани другаде МКБ H45.8
Очната ябълка притежава неправилна кълбовидна форма. За целите на клиниката се различават върху нея т.нар. топографски ориентири. За преден полюс се приема централната точка на предната кривина на очната ябълка, а за заден - централната точка на нейната задна кривина. Линията, съединяваща двете точки, се нарича очна ос. Очната ябълка се състои от трипластна стена и ядро на очната ябълка или очно съдържимо. Ядрото на очната ябълка е изградено от стъкловидно тяло, леща и вътреочна течност. Стъкловидното тяло е структура, която е разположена зад лещата. То заема по-голямата част от очната ябълка и има кълбовидна форма, чиято предна част е вдлъбната. Очната ябълка тежи 7 грама, 4 от които се падат на стъкловидното тяло. То се състои от 98-99% вода, свързана с протеини и мукополизахариди.
Други увреждания на стъкловидното тяло и очната ябълка при болести, класифицирани другаде, могат да се дължат на различни причини - инфекциозни и неинфекциозни. Симптомите на увреждания на стъкловидното тяло и очната ябълка са разнообразни и могат да включват болка, нарушено зрение, скотоми, фотопсии, кървене и други. За поставяне на диагнозата в съображение влизат различни образни изследвания, като компютърна томография, рентген, магнитен резонанс, ехография и други.
Лечението на други увреждания на стъкловидното тяло и очната ябълка при болести, класифицирани другаде, е комплексно и зависи от етиологията. Прилагат се различни хирургични методи и фармакологични препарати.
Коментари към Други увреждания на стъкловидното тяло и очната ябълка при болести, класифицирани другаде МКБ H45.8