Кръвоизлив в стъкловидното тяло при болести, класифицирани другаде МКБ H45.0
Стъкловидното тяло се намира зад лещата и заема по-голямата част от вътрешността на очната ябълка. То има формата на кълбо, като по обем и тегло заема първо място всред останалите части на очната ябълка. Стъкловидното тяло представлява хидрофилен гел, който се състои в 98% и 99%. Повърхностният слой на стъкловидното тяло е по-плътен и образува гранична стъкловидна мембрана, която е по-плътно прикрепена само в областта на зъбчатата линия и папилата на зрителния нерв. Стъкловидното тяло няма кръвоносни съдове и нерви. Кръв в стъкловидното тяло попада от съдовете на ретината и увеята.
Кръвоизлив в стъкловидното тяло при болести, класифицирани другаде, може да се наблюдава при диабет, артериосклероза, хипертонична болест, кръвни заболявания, травми и други. Кръвоизливите биват преретинални, когато кръвта е разположена между ретината и задната мембрана на стъкловидното тяло.
Симптомите при кръвоизлив в стъкловидното тяло се изразяват в замъглено зрение, поява на мътнини, фотопсии (отблясъци в зрителното поле). Диагнозата се поставя след изследване с биомикроскоп, ултразвук, кръвни изследвания, компютърна томография и други.
Лечението на кръвоизлив в стъкловидното тяло при болести, класифицирани другаде, е насочено към основното заболяване. За резорбция на кръвта се предписват капки с дионин, йодови препарати, автохемотерапия, инжекции с трипсин, хилаза и други. Прогнозата е сериозна, макар и някои от кръвоизливите да се разнасят спонтанно и за кратко време.
Коментари към Кръвоизлив в стъкловидното тяло при болести, класифицирани другаде МКБ H45.0