Дегенеративна миопия МКБ H44.2

Миопията е състояние, което се характеризира с образуване на изображението в предната част на окото, водещо до появата на размазан образ върху ретината. Колкото късогледството е по-тежко, толкова по-далеч от ретината се образува изображението, което води до замъглено виждане в далечина.
Миопията може да се дължи на някои от следните изменения в анатомията на окото- прекалено извита роговица, по-дълга очна ябълки или комбинация от двете. Миопия, възникнала в детството се нарича ювенилна и почти винаги прогресира с напредване на възрастта.
Дегенеративното късогледство е седмата водеща причина за появата на слепота. Наблюдава се по-често при индивиди от китайски, еврейски, японски произход и от Близкия изток. Смята се, че заболяването е наследствено. При дегенеративната миопия съществува възможност за загуба на зрението. Деформацията на окото създава стрес за ретината, която може да се увреди и да доведе до допълнителни нарушения. В тези случаи е необходимо да се отдиференцира дегенеративната миопия от възрастово обусловена дегенерация на макулата.
Дегенеративното късогледство е по-тежко от другите форми на миопия. То прогресира бързо и се придружава с хориоретинална дегенерация. При пациенти с високи нарушения на рефракцията има повишен риск от отлепване на ретината и промени в макулата.
Клинически заболяването се изявява с намалено зрение, главоболие, фоточувствителност и появата на мътнини в зрителното поле. Лечението на дегенеративната миопия е главно симптоматично. Коригирането на зрението става с използването на очила или контактни лещи.
Коментари към Дегенеративна миопия МКБ H44.2