Увреждания на ретината при болести, класифицирани другаде МКБ H36*
Към увреждания на ретината при болести, класифицирани другаде спадат диабетна ретинопатия, бъбречна ретинопатия, атеросклеротична ретинопатия и други
В основата на бъбречната ретинопатия стои повишеното кръвно налягане. Измененията приличат на тези, които се наблюдават при хипертоничната ретинопатия, но са по-значителни. В областта на макулата ексудатът се отлага под формата на звезда. Папилата на зрителния нерв е оточна. Цялата ретина е оточна и сивкава на цвят. Понякога може да се развие ексудативно отлепване на ретината. Появата на невроретинопатия и макулна звезда е лош прогностичен белег. Лечението на бъбречната ретинопатия се изразява в лечение на основното заболяване.
Лечението на увреждания на ретината при болести, класифицирани другаде, е комплексно и е насочено главно към лечение на основното заболяване, довело до появата на уврежданията.
Диабетната ретинопатия представлява микроангиопатия, която засяга предимно прекапилярните артериоли, капилярите и венулите на ретината. Честотата на настъпване на диабетната ретинопатия зависи от продължителността на диабета и от възрастта на пациентите. Ретинопатията обикновено се развива при пациенти с давност на диабет 10-15 години. Патогенетичните механизми на диабетната ретинопатия не са напълно изяснени.
Основен фактор при настъпването на диабетната ретинопатия е хипоксията на ретината. Тя се дължи на промени в кръвните елементи и в кръвоносните съдове. Оклузията на малките съдове се дължи на следните фактори: задебеляване на базалната мембрана на капилярите, увреждане на ендотелните клетки, увеличаване на агрегацията на тромбоцитите и другите кръвни клетки. Като усложнение от оклузията на малките съдове настъпва исхемия и хипоксия на ретината, вследствие на което се появяват артерио-венозни шънтове и новообразувани съдове. Друга важна причина за настъпващите патологични промени при диабетната ретинопатия е нарушена пропускливостта на малките съдове. При болните от диабет настъпва намаляване на броя на перицитите, при което се получава локално издуване на съдовата стена с образуване на микроаневризми. Поради нарушения пермеабилитет на малките съдове се появяват кръвоизливи, ексудати и оток на ретината. Кръвоизливите са точковидни и петнисти, разположени в средните слоеве на ретината.
Диабетната ретинопатия протича под две форми:
-непролиферативна диабетна ретинопатия с интраретинен оток, микораневризми, интраретинни кръвотечения, микроисхемични полета, твърди ексудати, микрокистоиден оток в макулата и парамакулната област. Непролиферативната диабетна ретинопатия може да премине в пролиферативна.
-пролиферативна диабетна ретинопатия се проявява класически с появата на новообразувани съдове на папилата на зрителния нерв и ретината. Като начални симптоми на започващата пролиферативна ретинопатия се сочат появата на големи исхемични полета, множество кръвоизливи по ретината и венозна микроангиопатия.
Усложненията при диабетната ретинопатия водят до силно намаляване на зрението или до слепота. Други усложнения са диабетната катаракта, рубеозата на ириса с поява на неоваскуларна глаукома, ретробулбарен неврит и др.
При всички болни от захарен диабет, не по-късно от 5 години след началото на диабета, трябва да се прави ежегоден контрол за развитието на микросимптоми на на начеваща диабетна ретинопатия.
Лечението се състои от регулиране на въглехидратната, мастната и белтъчната обмяна. Наличната хипертония трябва да се регулира, тъй като ускорява развитието на ретинопатията. Прилагат се антихипертонични препарати и антиагреганти. Ангиопротекторите повлияват пермеабилитета, здравината на съдовата стена и микроциркулацията. Вазодилататорите подобряват изхранването на ретината. От витамините най-често се използват препарати от група Б, А, Е. Независимо от многообразието на прилаганото лечение, възможностите да се предотврати появата и да се спре развитието на диабетната ретинопатия са минимални. Като начин за спиране на развитието на диабетната ретинопатия и предотвратяване на настъпващите усложнения се използва лазеркоагулация. У нас се използва аргон-лазерна коагулация. Хирургичното лечение се състои в криотерапия и витрео-ретинна хирургия.
Коментари към Увреждания на ретината при болести, класифицирани другаде МКБ H36*