Болест на хориоидеята, неуточнена МКБ H31.9

Хороидеята представлява съдовия слой на окото, лежащ между ретината и склерата. Хороидеята на човешкото око е най-дебела в неговия заден край. Тя почти изцяло се състои от сплетение на кръвоносните съдове. Най-външният и слой е образуван от рехава и отчасти пигментирана съединителна тъкан. Следващият слой се състои от кръвоносни съдове от различен калибър. Между тях са разположени множество пигментни клетки (хроматофори), които придават тъмния цвят на хороидеята. Непосредствено до вътрешната очна обвивка се намира хориокапилярния слой.
Болест на хороидеята, неуточнена, е състояние, което се характеризира с увреждане на хороидеята от различни етиологични фактори - инфекциозни, травматични, злокачествени образувания и други. Основният симптом при това заболяване е нарушаване на зрението от различни степени до пълната му загуба. Много често заболяването се придружава и с болка.
Лечението на болест на хороидеята, неуточнена, е комплексно и зависи от етиологията на заболяването. Прилагат се различни фармакологични препарати (противовъзпалителни, антиинфекциозни и други) и хирургични интервенции.
Коментари към Болест на хориоидеята, неуточнена МКБ H31.9