Начална старческа катаракта МКБ H25.0
Катарактата представлява помътняване на естествената леща на окото, което влошава зрението. Нормално лещата е прозрачна и свободно пропуска светлинните лъчи до очното дъно. При известни обстоятелства обаче лещата губи своята прозрачност - образува се перде.
Катарактата може да бъде:
• вродена и още с раждането, детето да не може да вижда.
• придобита вследствие някое общо заболяване, нараняване, увреждане от йонизиращи лъчения,очни травми
• старческа
Най-често катарактата се появява в напреднала възраст като признак на остаряване на самата леща.
Причините не са напълно изяснени, предполагат се дегенеративни процеси. Почти всички хора над 65 г. възраст имат перде,но може да се появи и след 40 год възраст. Единственият признак на начална старческа катаракта в напреднала възраст (т. нар. старческо перде) е прогресивното отслабване на зрението. Отначало болният вижда леко мъгливо. Постепенно мъглата се засилва до положение да се различава само светло от тъмно. Старческата катаракта се развива последователно или едновременно в двете очи.
Тя бива два вида:
- Кортикална /периферна/ - централните части на лещата остават задълго прозрачни, наблюдават се периферно разположени мътнини. Зрението в началото може да бъде запазено или едва нарушено. По-късно мътнините напредват към центъра, което води до намаляване на зрението. Когато лещата помътнее изцяло, тя придобива равномерен мътносивкав цвят. В крайните стадии зрението е загубено.
- Ядрена /централна/ - помътняването започва от центъра на лещата. Развива се много по-бавно от кортикалната, но централното зрение се нарушава рано.
Пациентите с катаракта се оплакват от постепенно намаление на зрението на едното око, рядко и на двете очи едновременно. Болните виждат мъгливо, образите на светлите обекти се умножават, има заслепяване от ярка светлина, променя се усещането за цветовете. Неясното виждане прогресира, докато се стигне само до различаване на светло от тъмно. Най-типичното оплакване е появата на късогледство в напреднала възраст и неговото прогресивно развитие.
Лечението е оперативно. Опитите да се лекува с капки засега не са успешни, но могат да забавят процеса /според рекламата на медикаментите/.
Оперативните методи позволяват да се възстанови зрението на болните от катаракта и това вече се приема за рутинна операция, а корекцията с очила или контактни лещи ги прави годни за всяка професия, когато са в трудоспособна възраст.
Диференциална диагноза - при глаукома, диабетна ретинопатия, макулна дегенерация, зрението също постепенно намалява. Поставянето на диагноза катаракта в началните стадии налага изключването на друго заболяване, което може да доведе до необратима загуба на зрението.
Коментари към Начална старческа катаракта МКБ H25.0