Иридоциклит, неуточнен МКБ H20.9
Иридоциклит, неуточнен, представлява възпаление на ириса и стъкловидното тяло. Заболяването може да протече остро или хронично. Причините за възникване на иридоциклит, неуточнен, са многобройни и разнообразни - инфекциозни (бактерии, вируси), системни заболявания и други.
Трите основни клинични прояви на иридоциклит, неуточнен, са болка, фотофобия и намаляване на зрението. При това заболяване, много често могат да се наблюдават сраствания между зеничния ръб и предната лещена капсула. Тези сраствания се наричат синехиил. Освен това се наблюдава наличие на възпалителен инфилтрат, който предизвиква замъгляване на ирисовата рисунка. Този ексудат бива най-разнообразен. Най-характерни за иридоциклитите са преципитатите по задната корнеална повърхност, които могат да бъдат с различна големина - от едва видими, прахообразни до едри, тлъсти, конфлуиращи. Заболяването може да протече с усложнения, като колебания на вътреочното налягане, катаракта, разпространение на възпалението върху цялата увея, върху ретината и очния нерв, както и върху склерата и корнеята.
Лечението на иридоциклит, неуточнен, зависи от неговата етиология и протичане. Прилагат се различни антиинфекциозни и противовъзпалителни препарати. При сформирани вече задни синехии, може да се приложат мидриатици (препарати разширяващи зеницата), което да доведе до тяхното разкъсване.
Коментари към Иридоциклит, неуточнен МКБ H20.9