Цикатрикси и мътнини на роговицата МКБ H17
При ангажиране от възпалителния процес само на епитела на роговицата, без да се засегне Баумановата мембрана, при оздравяване на процеса, не остават следи. Когато инфилтративният процес е преминал през Баумановата мембрана и е засегнал стромата, възстановяването се осъществява чрез разрастване на съединителна тъкан- ръбцуване. Образуваните цикатрикси са с гладка повърхност и с добре очертани граници, за разлика от корнеалните инфилтрати, които имат сивожълтеникав цвят и неравна повърхност. В зависимост от интензитета на побеляването на роговицата цикатриксите се степенуват като нубекула (nubecula- облаче), макула (macula- петно) и левкома (leucoma- бял ръбец).
Цикатрикси и мътнини на роговицата могат да нарушат прозрачността на роговицата, което да доведе до силно намалено зрение.
Левкомите от своя страна биват: проста левкома (leucoma simplex)- когато ръбцуването засяга само роговицата и е без съдове, кръвоснабден ръбец (leucoma vascularisata)- когато роговичният цикатрикс има кръвоносни съдове, и leucoma adhaerens- левкома, към която е сраснал ириса. Последният тип левкома може да се получи само след пробив на окото с увеличаване на ириса към отверстието му. В образуването на този вид левкома участват новообразувани съединителнотъканни елементи от роговицата и ирисовата тъкан. Тази ръбцова тъкан е по-неустойчива на вътреочното налягане и под негово действие обикновено се разтяга, издува се напред, като деформира кривината на роговицата. Образува се така наречената стафилома на роговицата, която може да бъде частична (staphyloma partiale) или пълна (staphyloma totale). Развитието на стафилома често се съпровожда от повишаване на вътреочното налягане. Ръбцовите промени на роговицата влияят много върху зрението, особено централно разположените, дори когато са нежни нубекули. Периферно разположените мътнини не влияят директно на зрението, но могат да доведат до апланиране на роговицата, до нейно ектазиране или до развитие на неправилен астигматизъм. При силно патологично променени очи в роговицата понякога се отлагат калциеви соли или соли на медта, желязото, златото, лекарства и др.
Цикатриксите на роговицата не се лекуват. Това са трайни, необратими промени на роговицата. Много по-важно е да се предотврати появата им като навременно се лекуват възпалителните процеси на роговицата на окото. Лечението на възпалителните процеси се провежда в зависимост от причинителя с антибиотици (при бактериални причинители), противовирусни (при вирусни инфекции), кортикостероиди и др.
Коментари към Цикатрикси и мътнини на роговицата МКБ H17