Неоваскуларизация на роговицата МКБ H16.4
Неоваскуларизация на роговицата представлява разрастване на повърхностни и дълбоки кръвоносни съдове в роговицата. Нормално роговицата е прозрачна тъкан, в която липсват кръвоносни съдове. При различни състояния обаче - инфекциозен кератит, травми, носене на контактни лещи, химически изгаряния, имунологични състояния и др. може да настъпи неоваскуларизация, т.е. образуване на нови кръвоносни съдове. В този смисъл неоваскуларизацията винаги е признак на заболяване.
Неоваскуларизация на роговицата има възпалителна или хипоксична генеза. Твърдите контактни лещи стимулират процеса като дразнят директно роговицата или като създават хипоксична среда. Липсата на кислород индуцира метаболитни промени в епитела на роговицата. В отговор на недостига на кислород, кръвоносните съдове разрастват, за да осигурят необходимите хранителни вещества на тъканта. Епителната травма и хипоксията стимулират образуването на ангиогенни фактори от локалните епителни клетки, кератоцитите и левкоцитите. Такива фактори са кисел и базисен фибробластен растежен фактор, IL-1, съдов ендотелиален растежен фактор и др. Съдовите ендотелни клетки мигрират и пролиферират, образувайки нови кръвоносни съдове.
Неоваскуларизацията може да започне във всяка възраст. Пациентите обикновено са асимптоматични докато не се засегне централното зрение. Често има анамнеза за продължително носене и спане с контактните лещи. Обикновено се засягат и двете очи. При част от пациентите се наблюдава зачервяване около роговицата. Най - честите симптоми са болка, сълзене, фотофобия, непоносимост към контактни лещи след няколко часово носене и намалено зрение.
Повърхностна неоваскуларизация се развива при носене на контактни лещи, блефарит, кератоконюнктивит и др. Повърхностните съдове се появяват в предната строма и изглеждат като единични или множествени заплетени съдове.
Дълбока стромална неоваскуларизация се наблюдава при продължително носене на контактни лещи, хроничен блефароконюнктивит, кератит, трахома, химични травми и др.
Диагнозата включва изясняване на етиологичния фактор, предизвикал неоваскуларизацията и изключване на други причини.
Диференциална диагноза се прави с усложнения при носене на контактни лещи, херпес симплекс, херпес зостер, вирусен кератит, сквамозноклетъчен карцином на конюнктивата и др.
Лечението на неоваскуларизация на роговицата се състои в отстраняване на подлежащата причина. За пациентите, носещи контактни лещи трябва да се ограничи времето на носене или да се забрани използването им. При активна неоваскуларизация се използват локални кортикостероиди. При напреднал процес е индицирана трансплантацията на роговица.
Коментари към Неоваскуларизация на роговицата МКБ H16.4