Филариозна инвазия на конюнктивата (B74.-ї) МКБ H13.0

Филариозна инвазия на конюнктивата е сериозно състояние, което изисква навременно и адекватно лечение. Конюнктивата се разполага по вътрешната част на клепачите и покрива склерата. Тя спомага за овлажняване на окото, образувайки мукус и сълзи (сравнително по-малко в сравнение със слъзните жлези) и притежава защитна функция.
Филариозата е паразитно заболяване, което се причинява от кръгли червеи, познати под името филарий. Те се предават от гостоприемник на гостоприемник при ухапване от артроподи, най-често черни мухи и комари. Филариозата може да засегне лимфната система (елефантиаза), подкожната тъкан и серозните кухини.
Възрастният червей, който обикновено остава в една тъкан, отделя ларвени форми, наричани още микрофиларий, в кръвния ток. Тези микрофиларии могат да бъдат погълнати от насекомо, по време на ухапване, съпроводено със смучене на кръв. След това, насекомото може да предаде паразита на друг индивид при последващо ухапване.
Филариозна инвазия на конюнктивата се лекува подобно на останалите видове филариоза. Прилагат се различни антихелминтни препарати в комбинация с други препарати. Добри резултати се получават при използване на албендазол с ивермектин или диетилкарбамазин с абендазол в комбинация.
Коментари към Филариозна инвазия на конюнктивата (B74.-ї) МКБ H13.0