Епифора МКБ H04.2
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Епифора е медицинският термин за влажни очи, като по същество се характеризира с повишено сълзотечение, което се дължи на увеличено сълзообразуване или на нарушена проходимост на слъзните пътища.
Състоянието е характерно за всички възрасти, но с по-голяма честота се среща при бебета и възрастни над 60 години. Може да засегне едното или и двете очи, дължи се на голямо разнообразие от причини и обикновено отшумява без специфично лечение и без риск от усложнения.
Причини и особености
Етиологията на епифора е изключително разнообразна, като голям брой фактори, вредни навици, подлежащи заболявания или излагане на дразнители могат да доведат до прекомерно овлажняване и сълзене на очите.
Сред едни от най-честите причини за поява на епифора се включват:
- непроходимост на слъзните пътища: в някои случаи под въздействието на разностранни фактори бебетата се раждат с недоразвити слъзни канали. Проблемът отзвучава след първите шест месеца, когато каналите се развият напълно. Други причини за блокирането на слъзните пътища могат да бъдат изгаряния, инфекции (S. aureus, Actinomyces, Streptococcus, Pseudomonas, херпес зостер, херпес симплекс, инфекциозна мононуклеоза, човешки папилома вирус), възпалителни заболявания (саркоидоза, грануломатоза на Wegener), травми, по-рядко тумори (първични тумори на лакрималния тракт, папиломи, сквамозни и базалноклетъчни карциноми, лимфоми)
- повишено сълзообразуване: лакримацията е физиологичният процес на формиране на сълзите за подпомагане функциите и почистването на окото. При епифора е налице патологично повишено сълзообразуване в резултат на попадане на чуждо тяло в окото, химични агенти, алергични фактори (най-често при алергичен ринит, алергичен и инфекциозен конюнктивит), травми на окото, излагане на замърсители (прах, тютюнев дим) и други
- заболявания: някои заболявания на очите с инфекциозна или възпалителна етиология, включително ектропион, ентропион, блефарит, конюнктивит, трахома, както и някои системни заболявания, включително автоимунни болести на кожата и съединителната тъкан, ракови образувания, както и някои банални сезонни инфекции (грип, хрема, синузит) и други могат да причинят епифора
- рефлекторно сълзене: епифора може да се наблюдава и при прекомерно взиране в екрани, при кихане, прозяване, силен и продължителен смях, повръщане, излагане на сух и ветровит климат
- лекарства: системната или локална (в окото) употреба на някои лекарства се асоциира с повишен риск от поява на епифора, като такива са кортикостероидите, някои химиотерапевтични средства (например таксан), епинефрин, пилокарпин и други
Изясняването на причините, довели до развитието на епифора, лежи в основата на бързото и ефективно лечение на състоянието.
Симптоми
Сълзите овлажняват, подхранват и предпазват окото от прахови частици и различни инфекции. Сълзите, произведени в резултат на емоции, надвишават базалната секреция на слъзната жлеза.
Симптомите при епифора включват прекомерно овлажняване в резултат на сълзоотделяне и спонтанно стичане на сълзите. Сълзи се образуват в прекомерни количества, като в зависимост от етиологията е възможно наличието и на други оплаквания, включително зачервяване, уголемени и видими кръвоносни съдове в окото, остра или тъпа болка в областта на очите, подуване на клепачите, замъглено зрение, чувствителност към силна светлина и други.
В зависимост от редица фактори се различават няколко основни форми на епифора, а именно:
- остра епифора: представлява временно състояние, резултат от попадането на чуждо тяло в окото или настъпило под въздействие на външни фактори, включително вятър, полени, емоционален стрес, лишаване от сън
- хронична епифора: представлява състояние, което настъпва вследствие на продължително нарушение на сълзообразуването или сълзоотделянето. Причините за нея са многостранни, като обикновено факторите не могат да бъдат отстранени и водят до хронифициране на процеса или рецидив при определени обстоятелства (например при епифора с алергична етиология)
- вродена епифора: представлява относително по-рядко срещано състояние, което се наблюдава при някои бебета и е резултат на непълното развитие на слъзните канали. Най-честите симптоми са обилно сълзотечение, което може да причини инфекция и да влоши зрението. Характерно е сплитането на миглите и възпалението на клепачите, като се препоръчва често подсушаване на очите и висока хигиена до преминаване на състоянието
Много рядко в резултат от епифора се развиват усложнения, като най-често се касае за инфектиране (по-често с бактериална етиология), нарушения в растежа на миглите, раздразнения на кожата около очите и други.
Диагноза
Диагнозата при епифора обикновено се поставя въз основа на данните, получени в хода на разпита и прегледа на пациентите, като изключително важно е изясняването на налични подлежащи заболявания, алергии, излагане на дразнители, прием на лекарства и други, които могат да причинят прекомерно овлажняване на очите.
В някои случаи, предимно при затруднения в идентифицирането на причините за епифора, може да се наложи провеждане на дакриоцистография, контрастни изследвания и компютърна томография.
При бебета рядко се налага провеждането на допълнителни изследвания, като протичането и анамнестичните данни за характерни. Може да се наложи изключването на други възможни причини, за което да е необходимо извършването на допълнителни лабораторни или образни изследвания.
Лечение
Терапевтичният подход при епифора се определя строго индивидуално, като в много случаи не се налага провеждането на специфично лечение и състоянието се самоограничава. При инфекция, алергия, травма, попадане на чуждо тяло, наличие на подлежащи заболявания може да се наложи провеждане на насочено консервативно или оперативно лечение:
- етиологична лекарствена терапия: в случай, че причината за появата на епифора е алергия, се прилагат подходящи противоалергични средства (най-често от групата на антихистамините), като се назначават локално (капки за очи) или перорално (при по-тежка алергия). При потвърждаване на инфекциозен процес с бактериална етиология се назначават подходящи антибиотици
- симптоматично консервативно лечение: при повишено сълзоотделяне в резултат на чуждо тяло, химично дразнене, травма и други се препоръчва промиване на окото, почистване, приложение на изкуствени сълзи, противовъзпалителни средства и други
- хирургична намеса: може да се наложи извършването на някои минимално инвазивни или оперативни техники с цел възстановяване проходимостта на слъзния канал, лечение на основното заболяване (например при нарушения, засягащи клепачите). Може да се наложи извършване на иригация на назолакрималния канал, дилатиращи процедури при стеноза на каналикулите, дакриоцисториностомия (създава се байпас, който заобикаля запушения участък на слъзния канал)
- общи мерки: за намаляване напрежението в очите и рефлекторното сълзоотделяне се препоръчва ограничаване на екранното време, често проветряване, масаж на лицето, компрес на очите, висока лична хигиена
Прогнозата при епифора е отлична, като обикновено пациентите се възстановяват напълно след отстраняване или минимизиране въздействието на провокиращия фактор. Липсва разработена специфична профилактика, препоръчват се различни и разнородни общи мерки за намаляване риска от пренапрежение на очите, инфекциозни и възпалителни заболявания.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17944-epiphora-watery-eyes
https://en.wikipedia.org/wiki/Epiphora_(medicine)
https://www.healthline.com/health/epiphora
https://www.medicalnewstoday.com/articles/169397
https://www.aao.org/eyenet/article/tearing-patient-diagnosis-management
https://patient.info/doctor/epiphora
https://radiopaedia.org/articles/epiphora
https://www.hindawi.com/journals/joph/2016/1438376/
Коментари към Епифора МКБ H04.2