Хемиплегия, неуточнена МКБ G81.9
Хемиплегия, неуточнена е парализа на ръката и крака от една и съща страна на тялото. Състоянието е по-тежко от хемипарезата, при която има слабост, но не и парализа на едната половина на тялото.
Хемиплегията може да бъде вродена или придобита, дължаща се на заболявания, травми или инсулт.
Наблюдава се тежка слабост на крайниците от едната страна на тялото, но като цяло клиниката е специфична при отделните пациенти. Може да има затруднения в ходенето, баланса на тялото. Често има скованост на мускулите, мускулни спазми, намален контрол на движението. По-голямата част от децата с хемиплегия имат анормално умствено развитие, както и поведенчески проблеми като тревожност, гняв, раздразнителност, липса на концентрация и разбиране, депресии. Пациентите с хемиплегия обикновено имат характерна походка.
Най-честата причина за хемиплегия, неуточнена е инсулт. Други причини включват увреждане на гръбначния мозък, травма или заболяване, което засяга мозъка. Честотата на хемиплегията е много по-висока при недоносени бебета. Други причини за хемиплегия при възрастни включват мозъчни инфекции и рак. Лица, които имат неконтролиран диабет, хипертония или тези, които пушат имат по-висок риск за развитие на инсулт.
Точната причина за хемиплегията не е известна във всички случаи, но главният патогенетичен фактор е недостатъчното снабдяване с кислород на мозъка. Това води до смърт на неврони. Когато кортикоспиналния тракт е увреден, нарушението обикновено се проявява на противоположната страна на тялото. В зависимост от мястото на лезията в мозъка, тежестта на хемиплегията варира. Лезия във вътрешната капсула, където всички моторни влакна са концентрирани в малка площ, ще доведе до пълна хемиплегия, т.е. пълна загуба на сила на всички мускули от едната половина на тялото, докато лезия в кората или на субкортикално ниво ще доведе до слабост на едната половина на тялото.
Диагноза се поставя чрез клиничен преглед и обстойно физикално изследване. Радиологичните изследвания като компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс на мозъка трябва да бъдат използвани, за да се потвърди травма или туморен процес. Лица, при които се наблюдават гърчове могат да бъдат подложени на тестове за определяне фокуса на анормалната електрическа активност.
Лечението на хемиплегия, неуточнена зависи от основното заболяване и е основно симптоматично. Прилагат се антиконвулсанти, мускулни релаксанти, витамини. Пациентите се повлияват добре от физиотерапия и трудова терапия.
Симптоми и признаци при Хемиплегия, неуточнена МКБ G81.9
- Гърчове
- Виене на свят
- Когнитивни увреждания
- Симптоми, засягащи походката
- Прекалено изпотяване
- Симптоми на парализа
Коментари към Хемиплегия, неуточнена МКБ G81.9