Детска церебрална парализа, неуточнена МКБ G80.9
› Причини и патогенетични особености
› Симптоми
› Диагноза
Въведение
Детска церебрална парализа, неуточнена, включва група заболявания, които се характеризират с нарушена функция на мозъка и нервната система, протичайки с различни по вид и тежест двигателни нарушения, засягане на говора, зрението, слуха, интелектуалните и познавателни възможности.
Причини и патогенетични особености
Причините за детската церебрална парализа в много от случаите не са напълно уточнени и изяснени, като най-често се обсъжда вероятността за травми или аномалии на мозъка, провокирани от различни интраутеринни фактори или след раждането. В някои случаи се наблюдават увреждания на части от мозъка, поради ниско ниво на кислород в тези области (хипоксия).
Недоносените бебета, преждевременно родените и с по-ниско тегло бебета, както и бебета от многоплодна бременност имат по-висок риск от развитие на церебрална парализа.
Мозъчните инфекции в ранното детство като менингит, енцефалит, херпес симплекс инфекция, също могат да доведат до церебрална парализа. Други причини са също инфекции на майката по време на бременността.
Сред едни от най-честите причини за развитие на церебрална парализа се включват неонаталната асфиксия, пролонгирана неонатална жълтеница с развитие на керниктер, нарушения при формирането на мозъчните съдове, както и различни инфекции с тежко протичане.
Множество фактори могат да увеличат риска от развитие на детска церебрална парализа, включително вредни навици през бременността, излагане на токсини, Rh-несъвместимост и много други.
Симптоми
Клиничното протичане показва изключително голяма полиморфност, като при неуточнена форма на церебрална парализа са възможни многобройни вариации.
Сред едни от водещите клинични признаци се включват:
- двигателни нарушения: мускулна спастичност, ригидност, промени в активните и пасивни движения, болка при извършването на някои движения, непълен обем на движенията и други, като е възможно засягане на едната половина на тялото или на цялото тяло с доминиране на промените в горните или долните крайници. Може да има също необичайни движения на ръцете и краката, включително усукване, гърчене, тремор, загуба на координация
- нарушения в походката: засегнатите деца прохождат по-късно с наличие на различни промени в походката, включително провлачване на единия крак, ходене на пръсти, походка тип ножици и други
- когнитивни нарушения: когнитивните нарушения са често срещани, но интелектът може да бъде и нормален. Децата могат да имат проблеми с речта, зрението, храненето, както и по-бавен от нормалния растеж и психическо развитие. При някои деца познавателните способности са засегнати в лека степен, докато при други са значително намалени и изискват специални грижи и обучение
- усложнения: най-честите усложнения на детската церебрална парализа са костно изтъняване или остеопороза, чревна непроходимост, артрит на тазобедрената става, наранявания от падания, контрактури, аспирационна пневмония, сколиоза, припадъци, социална стигма и други
При различните деца заболяването протича с различна тежест. Леките форми на церебрална парализа позволяват относително нормален живот, докато при тежките форми придвижването, комуникацията, храненето, социализацията и обучението са значително затруднени и изискват подкрепа от външна страна.
Диагноза
Диагнозата при неуточнена детска церебрална парализа се базира на обстойното неврологично изследване в комбинация с многобройни изследвания, като често се прави по метода на изключването, след отстраняване на вероятността за някоя от добре познатите форми на церебрална парализа.
Образната диагностика играе важна роля за откриване на наличните нарушения и промени, довели до състоянието. При съпътстваща епилепсия извършването на електроенцефалография има важно значение.
Допълнително се назначават тестове за оценка на зрението, слуха, сетивността, фината и груба моторика, когнитивните способности и други.
Лечение и прогноза
Терапевтичният подход при неуточнена форма на детска церебрална парализа изисква комплексни мерки, колаборация между различни специалисти и съдействие от страна на пациентите (и техните родители).
Лечението е насочено главно към облекчаване на симптомите, подобряване на двигателните функции и предотвратяване на усложненията с подобряване на качеството на живот.
Могат да се назначат физиотерапия, трудова терапия, ортопедична помощ, психотерапия и други. Често се използват различни помощни средства и адаптивни устройства за улесняване на придвижването, говора, зрението. Медикаментозното лечение включва антиконвулсанти, ботулинов токсин, мускулни релаксанти, ноотропни средства. В някои случаи се налага хирургична намеса с различна насоченост, включително за подлежащи неврологични увреждания, подобряване механиката на някои стави.
Прогнозата при неуточнените форми трудно се определя, тъй като зависи от множество фактори.
Полезна информация по темата може да намерите в раздел Здравни проблеми:
» Детска церебрална парализа (ДЦП)
Изображения: freepik.com
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8717-cerebral-palsy
https://www.cdc.gov/ncbddd/cp/facts.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cerebral-palsy/symptoms-causes/syc-20353999
https://en.wikipedia.org/wiki/Cerebral_palsy
https://www.webmd.com/children/guide/understanding-cerebral-palsy-basic-information
https://kidshealth.org/en/parents/cerebral-palsy.html
https://www.healthline.com/health/cerebral-palsy
Коментари към Детска церебрална парализа, неуточнена МКБ G80.9