Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на нервната система Полиневропатии и други увреждания на периферната нервна система Полиневропатии при болести, класифицирани другаде Полиневропатия при системни увреждания на съединителната тъкан (М30-М35ї)

Полиневропатия при системни увреждания на съединителната тъкан (М30-М35ї) МКБ G63.5

от 25 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Полиневропатия при системни увреждания на съединителната тъкан (М30-М35ї) МКБ G63.5 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари

Полиневропатията е резултат от увреждане на периферните нерви. Тези нерви започват от гръбначния мозък и се насочват към мускулите, кожата, вътрешните органи и жлезите. При полиневропатия, много нерви из цялото тяло не функционират правилно по едно и също време.

Към МКБ G63.5 Полиневропатия при системни увреждания на съединителната тъкан се включват заболявания, които по различен механизъм увреждат съединителната тъкан (textus connectivus):

Системни увреждания на съединителната тъкан мкб M30-M36

Трите най-често срещани системни заболявания, увреждащи съединителната тъкан, са: системен лупус еритематозус (lupus erythematosus); склеродермия и синдром на Сьогрен (Sjogren).

Полиневропатия при синдром на Сьогрен (Sjogren):

Заболяването обикновено започва при жени на възраст 40-60 години, но също може да засегне мъже и деца. Първите симптоми при първичен синдром на Sjogren могат лесно да бъдат пренебрегнати или неправилно изтълкувани, а това може да забави диагнозата дори за няколко години.

Ксерофталмия (сухи очи) и ксеростомия (суха уста) са основните клинични прояви при възрастни. Двустранно подуване на околоушните жлези е най-честия признак при деца.

Екстрагландуларното (извън жлеза) засягане при синдрома на Сьогрен се разделя на две категории: периепителиални инфилтративни процеси и екстраепителиално ектрагландуларно засягане. Първата категория включва интерстициален нефрит, засягане на черния дроб, както и бронхиолит и като цяло има доброкачествен ход.

Втората категория при синдрома на Sjogren е свързана с В-клетъчна хиперактивност, хипергамаглобулинемия (повишено количество гама-глобулини в кръвта), образуване на имунен комплекс, както и пурпура (поява на червникави петна по вътрешни органи, лигавици или кожа), гломерулонефрит и периферна невропатия. Последните три прояви се появяват по-късно в хода на заболяването и са свързани с повишен риск от трансформация към лимфом.

Засягането на периферната нервна система при синдрома на Sjogren може да причини различни симптоми, като изтръпване и студенина, а при по-тежките случаи има изгарящи или пробождащи болки, а също и слабост и тромавост. Невропатията може да засяга нерви с по-голям или по-малък размер. Симптомите при засягане на по-големи нерви включват слабост и изтръпване и са свързани с нарушения при изследването на нервната проводимост. При пациентите с невропатия на малките влакна симптомите включват болка и бодежи, но тестовете за нервна проводимост не откриват аномалии в по-малките по калибър влакна.

При синдрома на Sjogren се развиват няколко вида невропатии:

  • автономна невропатия — синдромът на Сьогрен може да причини увреждане на нервите, които участват в регулирането на пулса, дишането и стомашната перисталтика - автономните нерви. Симптомите включват замаяност при изправяне, намалено или увеличено изпотяване и чувство за пълнота, въпреки яденето на малки порции;
  • тригеминална (на n.trigeminus - троичен нерв невралгия и глософарингеална (на n.glossopharyngeus - езиково-гълтачен нерв) невралгия - синдромът на Sjogren може да предизвика изтръпване или чувство за изгаряне в областта на лицето - тригеминална невралгия. Болката в задната част на гърлото, която може да се влоши при преглъщане, се означава като глософарингеална невралгия. Тези невропатии могат да съществуват съвместно с други невропатии в различни части на тялото;
  • мононеврит мултиплекс - по-тежките форми на заболяването могат да доведат до слабост или парализа на различни мускули. Мононеврит мултиплекс се развива при наличие на възпаление на малките кръвоносни съдове, като мускулите и нервите, подхранвани от тези съдове, биват лишени от кислород и хранителни вещества;

Темпът на възстановяване при мононеврит мултиплекс може да бъде изключително бавен.

От основно значение за поставяне на диагнозата е неврологичното изследване. При това изследване може да се открие слабост, която е по-силно изразена в пръстите на ръцете и краката, отколкото в по-големите мускулни групи. Ако неврологичното изследване потвърди периферна невропатия, е необходим тест за определяне на нервната проводимост.
Може да се приложи и кожна биопсия, която ще позволи да се определи степента на увреждане на малките сетивни влакна, които инервират кожата.

Като автоимунно заболяване, синдромът на Сьогрен води до увреждане на собствените тъкани и много пациенти имат автоантитела, които атакуват собствените органи и клетки - такива автоантитела са анти-Ro (или SS-A антитела) и анти-La (или SS-B антитела).

При голяма част от пациентите с неврологични симптоми може да не се срещат автоантитела. При пациенти, които имат невропатия, както и гландуларни (жлезни) симптоми като сухи очи и суха уста, отрицателните кръвни тестове за SS-A и SS-B антитела не изключват диагнозата за синдром на Sjogren.

От основно значение при лечението на заболяването е да се определи за какъв вид невропатия става въпрос - дали е мононеврит мултиплекс или невропатия при засягане малките нервни влакна. Различаването е необходимо поради отделните механизми, които може да изискват различни терапевтични стратегии. Болката при невропатия може да бъде особено тежка и може да изисква различни аналгетици и антиепилептични средства.

Полиневропатия при системен лупус еритематозус (СЛЕ):

Системният лупус еритематозус (СЛЕ) е хронично автоимунно заболяване, което засяга почти всеки орган и има разнообразни прояви, с пристъпно-ремитентно протичане. Повече от 90% от случаите засягат жени, като често започват в репродуктивна възраст. Ако заболяването започне в детството, има няколко клинични симптоми, които се срещат по-често, отколкото при възрастни, като: маларен обрив (обрив по бузите под формата на пеперуда), язви/кожно-лигавично засягане, засягане на бъбреците, протеинурия (наличие на белтък в урината), припадъци, тромбоцитопения (намаляване броя на тромбоцитите в кръвта), хемолитична анемия, повишена температура и лимфаденопатия (заболяване на лимфните възли).

При възрастни се срещат по-често плеврит на Рейно и сухота в очите и устата.
Класическата триада от треска, болки в ставите и обрив при жени в детеродна възраст трябва да насочи вниманието към СЛЕ.

При пациентите може да се проявят различни симптоми:

  • конституционални;
  • скелетно-мускулни;
  • дерматологични;
  • бъбречни;
  • невропсихични;
  • белодробни;
  • гастроинтестинални;
  • сърдечни;
  • хематологични;

При скелетно-мускулните прояви се наблюдават болки в ставите, което е едно от основните първоначални клинични изяви при пациенти със системен лупус. В малките стави на ръцете, китките и коленете (обикновено симетрични) може да се наблюдават артралгия (болка в ставите), миалгия (болка в мускулите) и артрит.

Артропатията при СЛЕ рядко е ерозивна или деформираща. Ръцете имат характерни деформации на ръцете тип "лебедова шия", които са резултат от повтарящи се синовит и възпаление на ставната капсула, сухожилията и ставните връзки.

Проявите от страна на периферната нервна система включват увреждане на периферни нерви, миопатия или нарушения в нервно-мускулните синапси. Периферната невропатия може да се развие при васкулитен инсулт на ваза нерворум (клинично се проявява с мононеврит мултиплекс или повече сливащи се полиневропатии) или при демиелинизараща патология (с клинична проява на хронична сетивна или сетивномоторна полиневропатия, а по-рядко с остро моторно засягане, наподобяващо остра възпалителна демиелинизираща полирадикулоневропатия).

Миопатията при СЛЕ най-често е резултат от васкулит (възпаление на кръвоносните съдове) на малките съдове, които подхранват мускула, с патология, напомняща на дерматомиозит, макар че в редки случаи патофизиологията повече се доближава до полимиозит с възпалително участие на самите мускулни влакна.

Диагнозата се поставя чрез пълна кръвна картина и тест за антинуклеарни антитела (ANA) и анти-ДНК тест за потвърждаване наличието на ANA. Друго изследване на автоантитела зависи от клиничната преценка.
Изследват се и серумните нива на електролитите, глюкозата и калция, както и чернодробните и мускулните ензими.
От методите за образна диагностика се прилагат компютърна томография (КТ) и магнитен резонанс (MRI), а рядко и позитронно-емисионна томография (РЕТ).
Електромиографията (ЕМГ) и тестовете за нервна проводимост дават важна информация за клиничната оценка на периферните усложнения при системен лупус еритематодес.
В някои случаи се прилагат биопсия на нерв, мускул и мозък, със съответните хистологични изследвания, а също и изследване на гръбначномозъчната течност.

Пациентите с отри неврологични прояви обикновено изискват интензивни грижи, като лечението при СЛЕ зависи от тежестта на заболяването. Като цяло, леката миопатия и полиневропатия могат да бъдат лекувани с нестероидни противовъзпалителни средства и други симптоматични медикаменти (напр. антиконвулсанти, трициклични антидепресанти и други вещества, използвани за неврогенна или скелетно-мускулна болка). Симптомите могат да бъдат предизвикани и от лекарства (напр. стероиди, антималарици) или други причини, в допълнение към СЛЕ.
Стандартното лечение при нетромботичните синдроми, свързани със СЛЕ, включва имуносупресия - първо с кортикостероиди и в началото с циклофосфамид.

Не се изисква специална диета при неврологични прояви, свързани с лупус еритематозус.

Третото най-често срещано заболяване към МКБ G63.5 Полиневропатия при системни увреждания на съединителната тъкан е склеродермия.

Полиневропатия при склеродермия (системна склероза):

Системната склероза е генерализирано заболяване на съединителната тъкан, засягащо кожата и вътрешните органи и характеризиращо се с фиброзна атеросклероза на периферните и висцералните (на вътрешните органи) структури. Различна степен на извънклетъчно натрупване (главно колаген) се появяват в кожата и вътрешните органи и са свързани със специфични антитела - най-вече анти-центромерни и анти-Scl-70 (анти-топоизомераза).

Системната склероза започва най-често през четвъртото и петото десетилетие от живота и е три пъти по-често при жените, отколкото при мъжете. Заболяването не е свързано с раса, сезон, географско местоположение, професия или социално-икономически статус. Фамилната проява на системна склероза е доста рядко и убедителни генетични асоциации липсват.

Първоначалните симптоми са често неясни и включват феномен на Рейно, отпадналост и миалгия (болка в мускулите). След първоначалните възпалителни и оточни промени се появява прогресивна кожна фиброза, водеща до стегната и болезнена кожа и постепенно засягаща пръстите на ръцете, горните крайници, торса, врата и лицето. В началото може да се наблюдават висцерални промени.

Допълнителното клинично проявено неврологично увреждане при склеродермия, без мускулно участие, е рядко и се появява при по-малко от 10% от пациентите.

Тригеминалната (на n.trigeminus - троичен нерв) сетивна невропатия е най-често срещания фокален неврологичен проблем. Тригеминалната невропатия обикновено се проявява по-късно в заболяването, но може да предшества или да се развива едновременно с други прояви.

Периферната невропатия се характеризира с намален вибрационен усет, намалено усещане за убождане, фокална атрофия, мускулна слабост и намалени дълбоки сухожилни рефлекси.

Електрофизиологичното изследване включва електромиография (ЕМГ) и определяне на нервната проводимост, които показват дистално сетивно увреждане. Наблюдават се и моторни проводни нарушения. Клинично проявени сетивномоторни аксонални полиневропатии се проявяват рядко, обикновено по-късно, а могат и да предхождат развитието на други симптоми.

Автономната невропатия рядко може да предизвика симптоматична ортостатична хипотония (при изправяне), както и стомашно-чревни проблеми.

Голяма част от пациентите се оплакват от артралгия (болки в ставите) и сутрешна скованост. Появява се мускулна слабост, по-силно изразена в горните, отколкото в долните крайници, като това се характеризира с повишаване на серумните мускулни ензими, включително алдолаза и креатин фосфокиназа. Мускулната биопсия разкрива интерстициална фиброза и атрофия на мускулните влакна. Клиничното протичане се характеризира с пристъпно-ремитентно протичане, а серумните нива на мускулните ензими обикновено не се променят при лечение с кортикостероиди.

2.9/5 7 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

НЕВРОБЕКС таблетки * 150 ТЕВА
22.71лв.

НЕВРОБЕКС таблетки * 150 ТЕВА

НЕВРОБЕКС таблетки * 30 ТЕВА
7.21лв.

НЕВРОБЕКС таблетки * 30 ТЕВА

Коментари към Полиневропатия при системни увреждания на съединителната тъкан (М30-М35ї) МКБ G63.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Полиневропатия при системни увреждания на съединителната тъкан (М30-М35ї) МКБ G63.5
    www.framar.bg 
    на 24 May 2025 в 07:29
    Коментирайте "Полиневропатия при системни увреждания на съединителната тъкан (М30-М35ї) МКБ G63.5"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Глицин чист 99 % на прах - аминокиселина за укрепване на мускулна тъкан и ускоряване разграждането на въглехидратите.

преди 1186 дни, 19 часа и 6 мин.

Как живеят хората с увреждания в България?

преди 1998 дни, 19 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 7 дни, 19 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 12 дни, 10 часа и 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 12 дни, 10 часа и 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 12 дни, 10 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВЕНИПЕРФЕКТ КОМПЛЕКС капсули 425 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:42:02

I23.6 Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:32:38

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:26:58

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival