Увреждане на бедрения нерв МКБ G57.2
Увреждане на бедрения нерв представлява пълно или частично прекъсване на нерва. Лезиите на бедрения нерв се срещат рядко.
Причините за увреждането на нерва включват:
- ятрогенни причини - тазобедрена артропластика, оперативни интервенции в коремната кухина или в таза, абдоминопластика, акушерски процедури, ангиография и др.
- травма - бедрена или тазова фрактура, разкъсвания на бедрото
- псоасен хематом - възниква като усложнение на антикоагулантна терапия или при хемофилия
- псоасен абсцес
- диабетна амиотрофия - проксимална невропатия при пациенти с диабет
- тумори - синовиална киста, саркома и др.
- артропатия - парализа на бедрения нерв, вследствие синовиит на тазобедрената става
- неонатологично увреждане - парализа на бедрения нерв при раждане в седалищно предлежание
Клиничната картина протича с нестабилност на коляното, често описвана като "огъване" при изкачване на стълби. Слабостта в коляното обикновено настъпва остро или подостро. Може да се появи изтръпване в медиалната част на крака и прасеца, както и леки болки в близост до ингвиналното сухожилие. Остра, тежка болка в слабините, бедрата и долната част на корема може да се появи, ако причината е ретроперитонеален хематом. Други признаци на заболяването могат да бъдат мускулна слабост в четириглавия мускул, загуба на коленен рефлекс, скованост в седалищната част на бедрото и предно-вътрешната страна на прасеца.
Диференциалната диагноза включва:
- дерматомиозит/полимиозит
- диабетна невропатия
- фокусни мускулни атрофии
- лептоменингеална карциноматоза
- метаболитни миопатии
- нодозен полиартрит
- саркоидоза
- системен лупус еритематозус
- васкулитна невропатия
- лумбални плексопатии
Диагнозата на увреждане на бедрения нерв започва с анамнеза и обстоен неврологичен статус. Компютърната томография и ядрено-магнитния резонанс могат да се използват за доуточняване на диагнозата и за изясняване на причината за заболяването. Електромиографията може да разкрие двигателен дефицит.
При повечето пациенти лечението може да бъде консервативно - упражнения, избягване на прекомерна външна ротация и абдукция на бедрото и коляното.
Медикаментозното лечение зависи от основната причина и това може да включва химиотерапия при тумори, имунотерапия при диабетна или васкуларна генеза и болкоуспокояващи средства (напр. прегабалин, габапентин, амитриптилин).
Могат да бъдат необходими и хирургически процедури:
- премахване на псоасния хематом или абсцес
- отстраняване на тумора
- декомпресия на нерва
- нервно присаждане след туморна ексцизия
Прогнозата на уврежданията на бедрения нерв зависи от основната причина. Повечето случаи отзвучават спонтанно или с помощта на физиотерапия. При някои пациенти се наблюдават трайни остатъчни неврологични дефицити.
Коментари към Увреждане на бедрения нерв МКБ G57.2