Увреждане на лицевия нерв, неуточнено МКБ G51.9
Лицевият нерв е седмият чифтен черепномозъчен нерв, който принадлежи към периферната нервна система. Той е смесен нерв и съдържа двигателни и сетивни нервни влакна. Води началото си от ядра (моторни и сетивни), разположени в главния мозък. Моторното ядро дава началото на двигателните нервни влакна, които инервират мимическите мускули и някои подезични мускули. От сетивното ядро излизат сетивни нервни влакна, които инервират предните 2/3 на езика, като към тях се присъединяват парасимпатикови влакна от вегетативната нервна система, които повлияват функциите на слюнчените жлези, жлезите в носната кухина, сетивността на външния ушен канал и кожата зад ухото.
При увреждане на лицевия нерв, неуточнено настъпва пълната загуба на волевите мускулни движения на една или повече мускулни групи, като се наблюдава невъзможност за повдигане на веждата, пълното затваряне на окото, повдигане на устния ъгъл, както и нарушения във вкуса, слюнчената и слъзната секреция.
Етиологията на увреждането на лицевия нерв не е уточнена. Подозира се вирусна компонента (причинителите на херпес зостер и херпес симплекс), травми в областта на главата, простуда. Диабетът и бременността увеличават риска от увреда на лицевия нерв. Макар и рядко е възможно и фамилно предразположение.
Клиничната картина при увреждания на лицевия нерв е разнообразна. По-често се засяга едната половина на лицето. Симптомите обикновено включват:
- Засягане на мимическите мускули от едната страна на лицето - невъзможност да се набръчка челото, разширяване на очната цепка, симптомът на Бел (при опит за затваряне на окото очната ябълка се завърта нагоре, като между клепачите се вижда само бялата склера), невъзможност за показване на зъбите от съответната страна, увисване на устния ъгъл от съответната страна, невъзможност за надуване на бузата или свирене с уста. Често болните захапват лигавицата на бузата и устните си или между бузите им се задържа храна. Изгладена е гънката между бузата и носа
- Намалена слъзна секреция на окото, което води до суха роговица и по-лесно и увреждане
- Засягат се предните 2/3 на езика, при което болният не усеща вкуса на храната
- Болки и изтръпване в областта на ухото
- Повишено възприемане на звуковите дразнители
Диагнозата се поставя въз основа на клиничните симптоми и инструменталните изследвания. Провежда се и консултация с УНГ, консултация със стоматолог. Прави се рентгенова снимка на синусите, като се търси причината за Увреждането на лицевия нерв. При нужда се прави КАТ и ЯМР за диагностика на туморни заболявания.
Лечението е насочено основно към причината, довела до увреждане на зрителния нерв, неуточнено. Прилагат се широкоспектърни антибиотици, противооточни средства (Манитол, Фурантрил), съдоразширяващи средства (Трентал), витамини от група В, кортикостероиди, Нивалин по схема и физиотерапия.
Прогнозата е добра, но при несвоевременно лечение настъпват трайни контрактури и промени във физиономията на пациента.
Коментари към Увреждане на лицевия нерв, неуточнено МКБ G51.9