Атипична лицева болка МКБ G50.1
Атипична лицева болка, известна още като атипична лицева невралгия е вид хронична болка на лицето, която няма характеристиката на черепните невралгии и не се дължи на друго заболяване. Състоянието често се сравнява с невралгия на троичния нерв.
Атипичната лицева болка е медицински необясним симптом, най-вероятно с психогенна природа, който може да продължи много години. Депресията и безпокойството често са свързани с атипичната лицева болка. Смята се, че те или са причина за появата на болката, или се дължат на нея. По неизвестни причини атипичната лицева болка е значително по-честа в средна и напреднала възраст. Страдат по-често жените.
Клиничната картина се характеризира с продължителна силна болка. Рядко има периоди на ремисия. Болката обикновено се локализира в едната страна на лицето и може да бъде описан като остра, дълбока и пареща.
Атипичната лицева болка е неврологично заболяване с голям брой възможни етиологични причини, включително:
- инфекции на синусите
- зъбни инфекции
- синдром на Ърнест (възпаление на сухожилие в челюстта)
- темпорален тендинит
- нарушения на шийните прешлени
- травма на троичния нерв
- лицева травма
- тумори на блуждаещия нерв
Рисковите фактори за появата на атипична лицева болка включват:
- наранявания по лицето
- обширна стоматологична манипулация
- възраст - състоянието се наблюдава рядко при деца
Първата стъпка в поставянето на диагнозата атипична лицева болка е неврологичното изследване. Необходимо е да се изключат подобни състояния, като тригеминална невралгия, синдром на темпоромандибуларната става, мигрена. Образните изследвания могат да допринесат за установяването на причината. Използват се КТ и ядрено-магнитен резонанс.
Тъй като съществуват множество възможни причини за атипична лицева болка, намирането на подходящо лечение може да бъде труден процес. Медикаментозното лечение е предпочитан и като цяло най-ефективен метод. Съществуващите хирургически опции рядко осигуряват облекчение. Медикаментозното лечение включва: Амитриптилин (антидепресант), Габапентин (антиконвулсант), Карбамазепин (антиконвулсант), Баклофен (мускулен релаксант), Клоназепам (мускулен релаксант), Valproic (антиконвулсант).
Инвазивните процедури най-често са:
- микроваскуларна декомпресия
- инжектиране на глицерол
- периферна нервна стимулация
- радиохирургия
- перкутанна трактотомия на троичния нерв
Все още няма стратегии за превенция за атипична лицева болка.
Коментари към Атипична лицева болка МКБ G50.1