Синдром на предната мозъчна артерия (I66.1ї) МКБ G46.1
Синдром на предната мозъчна артерия представлява остро нарушение на мозъчното кръвообращение, възникнало поради запушване на артерията и недостиг на кислород, кръв и метаболити в челния дял на главния мозък, предните 4/5 на corpus callosum (разполага се между двете половини на мозъка), предната част на вътрешната капсула, долната част на главата на n.caudatus, предната част на globus pallidus. В резултат на това настъпва общомозъчна (главоболие, световъртеж, повръщане и др.) и огнищна неврологична симптоматика (парализи и парези на крайниците). След съдовия инцидент настъпват трайни неврологични дефицити и психичен дефицит у болния.
Подробна информация за оклузия и стеноза на предната церебрална артерия можете да прочетете тук:
Оклузия и стеноза на предна церебрална артерия
Причините довели до неврологичната симптоматика, характеризираща синдрома на предната мозъчна артерия са атеросклерозата, високото кръвно налягане, сърдечни заболявания, свързани с ритъмни и проводни нарушения, кръвни заболявания, водещи до повишен вискозитет на кръвта, неправилна употреба на орални контрацептиви, васкулити (увреда на съдовете най-често при сифилис и колагенози).
Основни патогенетични механизми са:
- Тромбемболичен - дължи се на натрупване на червени кръвни клетки и тромбоцити върху разязвена атеросклеротична плака или чрез откъсване на ембол от плаката.
- Ангиодистоничен - при понижаване на кръвното налягане или сърдечна недостатъчност се нарушава мозъчното кръвообращение
- Вазоспазъм - най-често възниква при рязко покачване на кръвното налягане, при което се отделят вазоактивни субстанции
Клиниката на синдрома на предната мозъчна артерия се характеризира с отпадна неврологична симптоматика. Наблюдават се парези, засягащи срещуположния крак, ръка, съчетани с корови сетивни нарушения и орални автоматизми (патологични рефлекси). Установяват се челни атаксии (залитане на пациента), синдром на Мория (деменция, оглупяване, еуфория). Погледът и главата са обърнати на страната на увредата, налице е моторна афазия при увреда на 44 поле по Бродман (пациента разбира, но не може да говори), има загуба на усета за мирис (аносмия). Налице е централна парализа на лицевия нерв от противоположната страна на увредата на главния мозък. Положителен е хватателният рефлекс на Янишевски (при докосване на дланта с остър предмет, пациента неволево я свива), както и апатико-абуличен синдром (емоционална безразличност).
Диагнозата се поставя на базата на анамнезата, лабораторните изследвания и инструменталните изследвания - скенер, доплерова сонография, мозъчна ангиография, ядрено-магнитен резонанс.
Лечението на синдром на предната мозъчна артерия включва антикоагуланти, антиагреганти, съдоразширяващи (кавинтон, дузодрил). При необходимост се прилагат средства, понижаващи кръвното налягане, ноотропни средства, противооточни средства (манитол, фурантрил).
Коментари към Синдром на предната мозъчна артерия (I66.1ї) МКБ G46.1