Други преходни церебрални исхемични атаки и свързани с тях синдроми МКБ G45.8
Други преходни церебрални исхемични атаки и свързаните с тях синдроми представляват преходни неврологични дефицити от мозъчно-съдов произход без инфаркт. Признаците и симптомите зависят от засегнатия съд и състоянието на околната мозъчна тъка.
Преходната исхемична атака представлява преходен епизод на неврологична дисфункция, причинена от исхемия (прекъсване на притока на кръв). Наблюдава се засягане на отделни огнища в главния мозък, гръбначния мозък или ретината, без да настъпи тъканна смърт.
Причината за състоянието е прекъсване на церебралния кръвен ток. Преходните исхемични атаки се определят като мини-инсулти.
Мълчаливият инсулт се различава от преходните исхемични атаки по това, че симптомите не са изявени. Тихият инсулт може да предизвика траен неврологичен дефицит и засяга настроението, личността и познанието на човека. Състоянието настъпва преди или след транзиторната исхенична атака или инсулта.
Мозъчният инфаркт, който продължава повече от 24 часа, но по-малко от 72 часа е обратим исхемичен неврологичен дефицит.
Симптомите при преходна исхемична атака могат да варират в широки граници при различните пациенти, в зависимост от това коя част от мозъка е засегната. Най-честите симптоми включват временна загуба на зрението, затруднения в говора, слабост на едната страна на тялото и скованост или изтръпване от едната страна на тялото. Загубата на съзнание е много необичайна. Има случаи на временна или частична парализа, засягаща лицето и езика на пациентите. Симптомите са краткотрайни и обикновено продължават от няколко секунди до няколко минути и повечето симптоми изчезват в рамките на 60 минути. Може да има също виене на свят или липса на координация. Симптомите варират по тежест.
Най-честата причина за преходната исхемична атака е емболия (запушване на мозъчна артерия). Състоянието обикновено настъпва, поради откъсване на атеросклеротична плака в една от каротидните или вертебро-базиларните артерии. Друга често срещана причина е откъснал се тромб (кръвен съсирек), произхождащ обикновено от лявото предсърдие на сърцето, поради предсърдно мъждене. Стесняването на кръвоносните съдове, поради отлагане на атеросклеротични плаки с течение на времето води до намален приток на кръв в съответната част от мозъка. В резултат на това може да възникне инсулт. Други причини включват повишен вискозитет на кръвта, причинен от някои заболявания на кръвта, хипертония, сърдечни заболявания, мигрена, хиперхолестеролемия, захарен диабет, тютюнопушене.
Диагностиката на преходната исхемична атака започва с подробна анамнеза и физикално изследване. След това се извършват инструментални изследвания като компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, ултразвуково изследване, ехокардиография.
Диференциална диагноза се прави с атипична мигрена, хипертонична енцефалопатия, субдурален хематом, мозъчен тумор, демиелинизиращо заболявание.
Лечението на преходните исхемични атаки зависи от основната причина. За намаляване на риска от рецидив, на пациентите се препоръчва да променят начина си на живот, включително отказ от тютюнопушене, редуциране на телесното тегло, консумиране на повече пресни плодове и зеленчуци, физически упражнения. Ако е налице каротидна стеноза, която обхваща повече от 70% от лумена на съда се налага оперативно лечение - отстраняване на атеросклеротичната плака (каротидна ендартеректомия). Медикаментозното лечение включва антикоагуланти, антитромбоцитни лекарства.
Пациентите, диагностицирани с преходна исхемична атака са застрашени от инсулт. Ако исхемичната атака трае повече от няколко минути, нервните клетки в съответната област на мозъка загиват и предизвикват трайно неврологично увреждане.
Синдромът на крадливата субклавия или т.нар. стийл-синдром възниква в резултат на запушване или тежка стеноза на проксималната артерия субклавия води до ретрограден поток в ипсилатералната вертебрална артерия.
Феноменът на подключичния крадец е оклузивна болест на проксималната артерия субклавия с ретрограден кръвен ток в ипсилатералната вертебрална артерия.
Причините за синдрома включват:
- атеросклероза
- васкулит
- дисекация на гръдната аорта
- болест на Такаясу
- вроден съдов дефект
Заболяването се среща по-често при мъжете, отколкото при жените.
Синдромът на крадливата субклавия води до намалена перфузия на ипсилатералното рамо и ръка. Ако нивото на стенозата или оклузията е разположено близко до вертебралната артерия, може да настъпи обръщане на потока в артерията, като по този начин се открадва кръв от вертебробазиларното кръвообръщение. При натоварване на горния крайник, кръвта се пренасочва от мозъка към ръката.
Симптомите включват слаб или липсващ пулс, понижено кръвно налягане, ограничена подвижност на ръката. Неврологичните симптоми най-често са световъртеж, синкоп, атаксия, промени в зрението, дизартрия, слабост, сетивни нарушения.
Диагнозата се поставя на базата на клиничните симптоми и резултатите от инструменталните изследвания - ултразвук, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.
Лечението е ендоваскуларно (ангиопластика и поставяне на стент) и хирургично (байпас).
Други преходни церебрални исхемични атаки и свързаните с тях синдроми повишават риска от инсулт, поради което на пациентите с тази диагноза се препоръчва редовен скрининг за установяване на променливи сърдечно-съдови рискови фактори, последвано от лечение.
Коментари към Други преходни церебрални исхемични атаки и свързани с тях синдроми МКБ G45.8