Преходна слепота МКБ G45.3
Преходна слепота или амаврозис фугакс (amaurosis fugax) представлява преходна монокулярна (едностранна) загуба на зрението.
Етиологията на състоянието е разнообразна. Като главна причина се посочват атероматозни плаки на вътрешната сънна артерия или офталмичната артерия, вазоспазъм, оптични невропатии, повишено вътречерепно налягане, steel-синдром (синдром на крадливата субклавия), заболявания на кръвта. Основните причини за състоянието могат да се обособят като стенотични и емболични, хемодинамични, причини свързани с очни структури, неврологични и идиопатични.
При стенотичните причини основният патогенетичен момент е временно намаляване на кръвотока по артерии, кръвоснабдяващи окото и временна исхемия на очни структури. Най-честата причина са емболии и стенози на каротидната артерия. Рядко се докладват случаи на емболи от сърдечен произход. Злоупотребата с наркотици също е свързана с интраваскуларна емболия.
Хемодинамичните причини са свързани с временен вазоспазъм на съд, кръвоснабдяващ окото. Най-често съпътства системни заболявания на съединителната тъкан като системен лупус еритематозус, еозинофилен васкулит, steel-синдром.
Очните причини включват заболявания на окото като ирит, кератит, блефарит, травми на окото, закритоъгълна глаукома, преходно повишение на вътреочното налягане, вътреочен кръвоизлив, орбитални тумори.
Неврологичните причини включват неврит на зрителния нерв, мигрена, множествена склероза, повишено вътремозъчно налягане. При множествената склероза преходната слепота е вследствие на демиелинизация и възпалителни промени на зрителния нерв и дефекти в синаптичната трансмисия. При папиледемата (оток на папилата на зрителния нерв) основният механизъм е преходна исхемия на зрителния нерв поради отока. Преходните исхемични атаки също се свързват с намаление в притока на кръв към различни части от главния мозък и временна загуба на зрението.
Ятрогенните причини са свързани с усложнения след каротидна ендартеректомия (премахване на тромб в каротидната артерия), каротидна ангиография, сърдечна катетеризация и др.
Клиниката на преходната загуба на зрението може да се представи с класическата картина на сиво-черна завеса, която постепенно се спуска вертикално надолу и закрива зрението на едното око, но по-често пациентите съобщават за замъгляване или размазване на зрението с продължителност няколко минути. При изразена атеросклероза, епизода на преходна слепота може да продължи и часове. В зависимост от основната причина за състоянието, съпътстващите симптоми могат да са главоболие, чувство на страх, болка в окото.
Диагнозата се поставя след щателно снет неврологичен и офталмологичен статус. Необходимо е да се идентифицира причината за заболяването. При наличие на атеросклеротични промени се прави оценка на стенозата, стабилността на плаката и необходимостта от оперативни интервенции. Полезна информация дава ехографията на каротидната артерия, ангиографията, ехокардиографията, компютърната томография и магнитния резонанс на мозъка с цел откриване на съпътстващи исхемични процеси в главния мозък и наличието на "клинично тиха мозъчна емболия".
Диференциална диагноза се прави с хипогликемия, синкоп, хипотонични състояния, хипертонична криза.
Лечението на преходна слепота започва с лечение на основната причина за заболяването. При атеросклероза се препоръчва прием на антиагреганти, нестероидни противовъзпалителни средства, диетичен режим. При клинично значими стенози (над 75%) се препоръчва каротидната ендартеректомия (премахване на част от артерията с клинично значима стеноза).
Прогнозата на състоянието като цяло е добра, често се наблюдават рецидиви. При атеросклеротична генеза състоянието може да предизвестява започващ мозъчен инсулт, поради което е необходима своевременна оценка на мозъчното кръвообращение.
Коментари към Преходна слепота МКБ G45.3