Синдром на каротидната артерия (хемисферен) МКБ G45.1
Острото нарушение на мозъчното кръвообращение поради патология на каротидната артерия (сънната артерия), проявяващо се с общомозъчна и огнищна неврологична симптоматика и с продължителност под 24 часа, се обозначава като синдром на каротидната артерия (хемисферен).
В етиологията на хемисферния синдром водещата роля имат атеросклерозата, вродената съдова патология - аплазия, хипоплазия, елонгации, бримки, аневризми, варианти в отделянето и хода на каротидните артерии, остеохондроза.
Клиниката на каротидната патология се представя главно с три клинични форми:
- безсимптомни лезии
- лезии, причиняващи транзиторни исхемични атаки
- лезии, причиняващи церебрални инфаркти
Безсимптомни са пациентите с хемодинамично значими лезии или неоклузивно улцерирани лезии, но без церебрална симптоматика. Класическата изява на транзиторните исхемични атаки, породени от патология в каротидната система, включва транзиторна загуба или замъгляване на зрението в ипсилатералното око (окото разположено от страната на засегнатата артерия). То се описва класически като "падане на завеса" пред окото или квадратен дефект. Дължи се на емболизация на ретинални клонове на офталмичната артерия - първи главен клон на вътрешната каротидна артерия. Други симптоми на заболяването могат да са дискретни моторни или сензорни нарушения, контралатерална лицева слабост, афазия - говорни нарушения при засягане на доминантната (лявата) хемисфера. Симптомите са с продължителност под 24 часа, липсва неврологичен дефицит, но рискът от рецидив или прогресиране на клиниката до инсулт е голям.
При физикалното и инструментално изследване се регистрира най-често стеснение по хода на каротидната артерия, наличие на шумова находка. Чрез ултразвуково изследване се установява стабилността на атеросклеротичната плака и рискът от емболизация. Плаки, които обхващат над 70% от просвета на съда се смятат за хемодинамично значими и рискът от усложнения е висок.
Диагнозата се поставя след преглед от невролог и друг специалист - съдов хирург. За диагнозата спомага анамнезата на внезапни прояви на отпадна неврологична симптоматика, траещи под 24 часа и пълната резолюция на симптомите. Чрез ултразвуково изследване на хода на каротидните артерии може да се установи ширината на съда, скоростта на кръвния ток, характеристиката на съдовата патология, степента на каротидна стеноза, наличието на колатерално кръвообращение. При нужда се провежда ангиография и компютърна томография.
Диференциална диагноза се прави основно с мозъчносъдов инцидент, мозъчен тумор и др.
Лечението на синдром на каротидната артерия (хемисферен) е предимно хирургично. При хемодинамично значими стенози (над 70 %), съдови малформации, наличие на исхемичен мозъчен инцидент, трайна отпадна неврологична симптоматика се препоръчва каротидна ендартеректомия или стентиране.
Коментари към Синдром на каротидната артерия (хемисферен) МКБ G45.1