Хипералдостеронизъм, неуточнен МКБ E26.9
Хипералдостеронизъм, неуточнен представлява болестно състояние, което се дължи на повишена секреция на хормона алдостерон. Заболяването е известно още като синдром на Conn.
Хипералдостеронизъм, неуточнен включва първичен и вторичен хипералдостеронизъм.
Първичният хипералдостеронизъм представлява заболяване, за което е характерно несъответно и нерегулярна свръх продукция на алдостерон. Заболяването се нарича още синдром на Conn. Най-честата причина за първичен хипералдостеронизъм е едностранен аденом засягащ жлезата. Заболяването се наблюдава най-често в четвърто-пето десетилетие. Втората по-честота причина за заболяването е двустранната бъбречна хиперплазия. Макар и рядко заболяването може да бъде резултат на надбъбречен карцином.
Вторичният алдостеронизъм представлява ендокринно нарушение, което се характеризира с активиране на ренин-ангиотензин-алдостероновата система, водещо до повишени нива на алдостерон, в резултат от процеси намиращи се извън надбъбреците. Причините, които могат да доведат до вторичен алдостеронизъм са нарушения, свързани с появата на отоци (нефротичен синдром, сърдечна недостатъчност), реноваскуларна хипертония, ренинсекретиращи тумори, намален бъбречен кръвоток, хипокалиемия, симпатикусови импулси.
Патогенезата на заболяването се изразява в усилената секреция на хормона алдостерон. Неговото физиологично действие се изразява в задръжка на натрий и вода, което води до хипертония и причинява загуба на калий, на което се дължи мускулната слабост.
Клинично хипералдостеронизъм, неуточнен се характеризира със симптоми дължащи се на високото кръвно налягане и хипокалиемията. В началните етапи заболяването протича безсимптомно. По-късно се проявяват симптоми като главоболие, зрителни нарушения, гърчове, мускулна слабост, запек, полиурия, полидипсия, аритмии, повръщане.
Основно значение за диагнозата има високите на нива на алдостерон, ниското ниво на калий, клиничната картина, образни изследвания на надбъбреците.
Лечението на хипералдостеронизъм, неуточнен е предимно оперативно и се изразява в отстраняване на аденома на надбъбречната жлеза.
При противопоказания се прилага медикаментозно лечение с диуретици, предимно спиронолактон.
Коментари към Хипералдостеронизъм, неуточнен МКБ E26.9