Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм Други нарушения, включващи имунния механизъм Обикновен променлив имунодефицит Обикновен променлив имунодефицит с преобладаващи нарушения в имунорегулаторните T-клетки

Обикновен променлив имунодефицит с преобладаващи нарушения в имунорегулаторните T-клетки МКБ D83.1

от 16 фев 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Обикновен променлив имунодефицит с преобладаващи нарушения в имунорегулаторните T-клетки МКБ D83.1 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Т-клетките или Т-лимфоцитите принадлежат към групата на белите кръвни клетки, известни като лимфоцити и играят централна роля в клетъчно- медиирания имунитет. Те могат да бъдат разграничени от другите лимфоцити (В-лимфоцитите и NK-клетки) по наличието на Т-клетъчнен рецептор (TCR) на повърхността на клетката. Наречени са Т-лимфоцити, защото узряват в тимуса. Съществуват няколко подгрупи Т-лимфоцити, като всяка подгрупа има специфична функция. Биват Т-цитотоксични (Tc), Т-хелпери (Th), Т- супресори (Ts), съществуват още Т-усилващи клетки, Т-диференциращи клетки и Т-клетки на имунната памет.

Т-хелперите (CD4+ T-лимфоцити, Th) са част от регулаторните Т-клетки и имат стимулиращ ефект както върху клетъчния, така и върху хуморалния имунитет. Те стимулират трансформацията на В-лимфоцитите в плазматични клетки и синтезата на имуноглобулини (IgA, IgG, IgM). Осъществяват регулаторната си функция посредством директен контакт с други имунокомпетентни клетки или чрез секретиране на лимфокини. Други имунорегулаторни Т-лимфоцити са супресорните Т-лимфоцити, които оказват задържащ ефект върху имунния отговор и възможността за развитие на хипер имунни реакции. Функционират само подпомогнати от Тh и участват в поддържане на имунния толеранс в организма.

Обикновен променлив имунодефицит с преобладаващи нарушения в имунорегулаторните T-клетки е част от голямата група заболявания, включени в обикновен променлив имунодефицит. Нарушенията се характеризират с непълно намаляване на броя на Т-лимфоцитите или на тяхната активност, развитие на автоимунни и възпалителни заболявания.

Много от точните функции на генни продукти, чиято функция е увредена в резултат на мутации, при Т-клетъчните нарушения, все още не са напълно изяснени.

Патогенезата на частичните Т-клетъчни нарушения се характеризира с Т-клетъчни дефекти, които предразполагат към развитието на чести или генерализирани инфекции. Заболяванията най-често се дължат на нарушена имунна регулация - предпоставка за възникване на автоимунни реакции, лимфопролиферативни и злокачествени заболявания. Нарушена е комуникацията между Тh-лимфоцитите и B-лимфоцитите с частичен дефект в производството на антитела и повишена честота на възникване на алергични и автоимунни заболявания. Неадекватният антителен отговор, насочен срещу бактериални полизахаридни антигени, повишава риска за развитие на синополмунални инфекции, причинени от капсулирани микроорганизми.

Често, срещан дефект е нарушен антигенен отговор на CD4+ T-лимфоцитите. При някои пациенти с обикновен променлив имунодефицит с преобладаващи нарушения в имунорегулаторните T-клетки след имунизация се наблюдава намален броя на циркулиращите CD4+ Т-клетки. При други пациенти се установява повишен брой на CD4+ Т-клетки, но е налице повишена честота на апоптозата на тези клетки. Предполага се, че основния дефект в тези Т- клетки е нарушена трансдукция на сигнала.

От всички пациенти с обикновен променлив имунодефицит, при 25-30% се установява увеличени на броя на CD8+ Т-клетки (Т-цитотоксични лимфоцити) и намалено съотношение на CD4/CD8 Т-лимфоцитите (<1). Причината е увеличени нива на цикличния аденозин монофосфат и повишено активиране на протеинкиназа А. Физикалният преглед, при пациентите с това нарушение, открива спленомегалия и бронхиектазии. В допълнение, 60% от пациентите с обикновен променлив имунодефицит с преобладаващи нарушения в имунорегулаторните T-клетки имат намален отговор при стимулиране на Т- клетъчния рецептор и намалена експресия на рецептори за IL-2, IL-4, интерлевкин 5 (IL-5) и интерферон гама. Въпреки това, Т-клетъчни рецептори не показват данни за аномалии, генетични изследвания посочват нормална хетерогенност при генетично преаранжиране. Ето защо, при повечето пациенти с обикновен променлив имунодефицит се установява дефицит на синтезата на антитела вследствие на дефект в Т-клетъчната сигнализация, както и дефектно взаимодействие между Т- и В-лимфоцитите.

Клиничната картина при обикновен променлив имунодефицит с преобладаващи нарушения в имунорегулаторните T-клетки се характеризира с по-леко протичане, сравнено с тежкия Т-клетъчен имунен дефицит, като имунният отговор към различните инфекциозни причинители е частично запазен.
Характерни са тежко протичащи банални вирусни инфекции (напр. инфекция с респираторен синцитиален вирус [RSV], ентеровирус, ротавирус), кожно- лигавична кандидоза, диария, екзематозни или еритродерматозни обриви, които насочват към вероятно разстройство на Т-клетъчната функция. Обривът се наблюдава често при кърмачета с Т-клетъчен дефект, обикновено като генерализирана екзема или еритродермия, установяват се също така уртикариален обриви и кожни васкулити. Лимфаденопатия и хепатоспленомегалия прогресират при нарушена имунна регулация или при развитие на автоимунни синдроми. Забавянето на растежа и физическото развитие, както и кахексия са късни прояви на Т-клетъчен дефект.

Диагнозата на обикновен променлив имунодефицит с преобладаващи нарушения в имунорегулаторните T-клетки включва: брой и морфология на лимфоцитите, количество на Т-лимфоцитите, типизация на Т-клетките (имунофенотипно определяне на клетките), кожни тестове за късна свръх чувствителност, стимулация на лимфоцитите, лимфоцитни функционални тестове, количествено определяне на отделните класове имуноглобулини.

Диференциалната диагноза включва следните заболявания:

  • синдром на DiGeorge;
  • синдром на хиперимуноглобулин Е;
  • лимфопролиферативни нарушения;
  • дефицит на пурин-нуклеозид-фосфорилаза;
  • тежък комбиниран имунодефицит;
  • кандидоза (млечница);
  • синдром на Wiskott-Aldrich.

Конвенционална клинична терапия при дефицит на Т-клетъчна функция се състои в трансплантация на стволови клетки или костен мозък. Антибиотична, антифунгиална и антивирусна терапия в зависимост от причинителите на инфекции.

3.4/5 5 оценки

Коментари към Обикновен променлив имунодефицит с преобладаващи нарушения в имунорегулаторните T-клетки МКБ D83.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Обикновен променлив имунодефицит с преобладаващи нарушения в имунорегулаторните T-клетки МКБ D83.1
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:19
    Коментирайте "Обикновен променлив имунодефицит с преобладаващи нарушения в имунорегулаторните T-клетки МКБ D83.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво става със стволовите клетки в компанията Крио Сейв, която се изтегли от България?

преди 2315 дни, 4 часа и 12 мин.

Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

преди 2315 дни, 21 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 23 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 35 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival