Други витамин B12-недоимъчни анемии, свързани с храненето МКБ D51.3
› Причини за развитие на витамин В12-недоимъчни анемии, свързани с храненето
› Диагноза при витамин В12-недоимъчни анемии, свързани с храненето
Въведение
Недостатъчност на витамин В12 (кобаламин) може да възникне в резултат на различни причини. Физиологичните нужди от витамин B12 са от порядъка на два до три микрограма дневно, а общото му съдържание в човешкия организъм е около пет милиграма. Най-големи резерви на витамин B12 са в черния дроб, вариращи между един и три микрограма. Други органи, в които се съдържа кобаламин в ограничени количества, са бъбреците, надбъбречните жлези, мускулите, в кръвната плазма и други. Дневните загуби са от порядъка на четири микрограма.
Витамин В12-недоимъчни анемии, свързани с храненето, показват тенденция към нарастване на честотата във връзка с увеличаване на последователите на някои форми на хранене, свързани с отбягване на животинските продукти или тяхното пълно изключване от дневното меню.
Причини за развитие на витамин В12-недоимъчни анемии, свързани с храненето
Витамин В12-недоимъчни анемии, свързани с храненето се причиняват от недостатъчен внос на витамина с храната в дългосрочен план и липса на подходяща суплементация.
Една от причините за възникване на дефицит на витамин B12 в организма е диета, която не включва достатъчно от този витамин. Важна особеност е, че витамин В12 се среща само в храни от животински произход, като месо, риба, сирене, яйца и мляко, поради което, лицата, спазващи стриктни, рестриктивни или крайни диети с ограничение на животинските продукти, са изложени на риск от развитие на анемия.
При вегетарианци и вегани, които не консумират никакви животински продукти, но и не приемат витамин В12 под някаква форма (например хранителни добавки) в дългосрочен план е налице реален риск от възникване на витамин В12-недоимъчна анемия или мегалобластна анемия, която се дължи на смутена синтеза на ядрена ДНК в еритробластите (клетките предшественици на еритроцитите-RBC).
Допълнителен фактор при вегетарианци и вегани, който ускорява изчерпването на резервите от витамин В12 в организма е кървене, бременност, кърмене, тежки заболявания, които изтощават организма и други.
Характерни симптоми
Клиничните прояви на витамин В12-недоимъчна анемия, свързана с недостиг на витамин в храната при хора, които не страдат от друго заболяване, могат да се появят след различен период от време, след като се изчерпат резервите на витамин B12 в организма.
Възможно е дълго безсимптомно протичане, последвано от наличие на редица неспецифични прояви, честа отдавани на преумора, стрес, недоспиване, сезонни неразположения. При умерен и тежък дефицит се наблюдава пълно разгръщане на клиничния потенциал с наличие на широка палитра от оплаквания.
Характерни симптоми при тази форма на анемия са:
- умора: сред първите прояви на болестта са чувството за отпадналост, хронична умора, намалена работоспособност
- общи неразположения: много често се наблюдава главоболие с хроничен характер, което слабо се повлиява от стандартните обезболяващи, сърцебиене (учестяване на пулса), задух с недостиг на въздух, виене на свят, редукция на теглото без особени промени в храненето и физическата активност
- неврологични оплаквания: като първа проява на анемия, при някои хора с недостиг на витамин В12, могат да се появят симптоми от страна на нервната система, включващи променен или намален усет за допир, намалена чувствителност към вибрации (невъзможност да се усетят вибрациите на камертон), далтонизъм (цветна слепота), изтръпване на ръцете и краката, мускулна слабост, нарушения на походката и координацията, както и психични нарушения, като загуба на паметта, объркване и депресия
- промени в устната кухина: при умерен и тежък недоимък на витамин В12 са възможни промени в устната кухина, като зачервяване, възпаление и болка в областта на езика и лигавиците, лош дъх, промени във вкуса
- симптоми, насочващи към усложнения: при тежък недоимък са възможни тежки неврологични прояви, гръдна болка със стенокардия, интермитентно накуцване и промени в походката
Диагноза при витамин В12-недоимъчни анемии, свързани с храненето
Диагнозата на други витамин B12-недоимъчни анемии, свързани с храненето, се поставя въз основа на анамнестични данни за вегетариански или вегански начин на живот и диета, физикален преглед с характерните за анемия белези, лабораторни хематологични изследвания и изключване на всички други причини за възникване на недоимък на витамин B12.
Лабораторните изследвания позволяват потвърждаване на диагнозата, като с ключово значение е периферна кръвна картина с морфология на еритроцитите, определяне на концентрацията на витамин B12 в кръвната плазма, тест на Шилинг за измерване на способността на организма да усвоява витамин В12 от червата.
Разграничаването от другите форми на дефицит на витамин В12 се осъществява с някои специализирани изследвания и има важно значение при последващата терапия.
Лечение и прогноза
Лечението на недостиг или дефицит на витамин B12 включва заместителна терапия с кобаламин, като лечението протича в два етапа, а именно активно (клинично) и поддържащо (домашно) лечение.
Активното лечение включва парентерален внос на подходяща форма витамин В12 в комбинация с някои други препарати (разтвори, витаминни добавки, аминокиселини, при нужда антибиотици, имуностимулатори и други) в зависимост от състоянието на пациента. След приключване на активното лечение в болнично заведение се провежда поддържаща терапия под амбулаторен контрол, в различни схеми.
Прогнозата на анемията е много добра, като след корекция на наличния недоимък се постига пълно възстановяване. За намаляване на риска от повторно развитие на недостиг или дефицит при спазване на вегетарианска или веганска диета се препоръчва допълнителна суплементация с подходящи форми на витамин В12.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
БЕТЪР Ю ИНТРА - ОРАЛЕН СПРЕЙ С ВИТАМИН B12 1200 мкг 25 мл
СМАРТ ХИТ ВИТАМИН B12 30 мл
ВИТАМИН B12 (МЕТИЛКОБАЛАМИН И АДЕНОЗИЛКОБАЛАМИН) капсули 1000 мкг * 60 VIRIDIAN
ДОКТОР'С БЕСТ ВИТАМИН B12 капсули 1500 мкг * 60
ПРОМОНЕЙЧЪРС ЕЙД ВИТАМИН B12 сублингвални таблетки * 90
СУОНСЪН ВИТАМИН B12 (ЦИАНОКОБАЛАМИН) капсули 500 мкг * 100 SW030
СОЛГАР МЕТИЛКОБАЛАМИН (ВИТАМИН B12) таблетки 1000 мкг * 30
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС МЕТИЛКОБАЛАМИН таблетки за смучене 2500 мкг * 100
БИОХЕРБА ВИТАМИН B12 ЦИАНОКОБАЛАМИН капсули 50 мкг * 100
ВИТАМИН B12 сублингвални таблетки 1000 мкг * 180 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ВИТАМИН B12 (МЕТИЛКОБАЛАМИН И ДИБЕНКОЗИД) сублингвални таблетки 3000 мкг * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС
СУОНСЪН МЕТИЛКОБАЛАМИН (ВИТАМИН B-12) таблетки 5000 мкг * 60 SWU122
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/vitamin-b12-or-folate-deficiency-anaemia/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/vitamin-b12-deficiency-anemia
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vitamin-deficiency-anemia/symptoms-causes/syc-20355025
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/vitamin-b12-deficiency-anemia
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22831-vitamin-b12-deficiency
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b12-deficiency-symptoms
https://www.medicalnewstoday.com/articles/b12-deficiency-anemia
Коментари към Други витамин B12-недоимъчни анемии, свързани с храненето МКБ D51.3