Кожа на други и неуточнени части на лицето МКБ D23.3
АТЕРОМА, ATHEROMA
OПРЕДЕЛЕНИЕ: Представлява киста, изпълнена с рогова материя и със стена, наподобяваща епидермис.
КЛИНИКА: Основната причина за възникването им е възпалителен процес в космено-мастния фоликул. Представят се като окръглени, твърди, възловидни образувания, разположени в дермата, с големина от 3-4 мм до 3-4 см. Цветът на надлежащата кожа не е променен, но атеромите, разположени по ушните висулки и скротума (кожата, която обваща тестисите), имат жълтеникав цвят.
ЛЕЧЕНИЕ: Хирургично отстраняване на образуванието.
МИЛИУМ, MILIUM
OПРЕДЕЛЕНИЕ: Представлява малка подкожна, кератинна киста.
КЛИНИКА: Наблюдава се много често и представлява малка подкожна киста. Често съпътства акнето, но могат да се образуват и на мястото на подкожни мехури, появили се вследствие от изгаряне, след дълготрайна употреба на кортикостероиди и др.
ЛЕЧЕНИЕ: Разкъсване на надлежащия епидермис с игла или скалпел и изстискване на съдържимото.
МУКОЦЕЛЕ, MUCOCELE, CYSTAE MUCOSAE
ОПРЕДЕЛЕНИЕ: Мукоцелето представлява мукозна киста на устната лигавица.
КЛИНИКА: Мукоцелето е резултат на травма, причиняваща разкъсване и последващо запушване на каналчетата на някоя слюнчена жлеза. Най-често се появява по долната устна, но може да се появи по лигавицата на бузата и езика. Представя се като полусферично прозрачно образувание с диаметър под 1см, съдържащо бистра вискозна течност. Лезията може да изчезне спонтанно.
ЛЕЧЕНИЕ: Лечението е с електрокаутер или пробиване със стерилна игла.
ЕПИДЕРМАЛНИ ТУМОРИ
СЕБОРЕЙНА БРАДАВИЦА, VERRUCA SEBORRHOICA
ОПРЕДЕЛЕНИЕ: Себорейната брадавица е доброкачествен тумор, който обикновено е пигментиран и се среща често у възрастни лица.
КЛИНИКА: Себорейните брадавици се срещат фамилно и в много случаи се унаследяват по автономно-доминантен път (при поява у един от родителите се среща и при неговите деца). Локализира се предимно по себорейните области, но най-често по лицето и горната половина на тялото. Ранните лезии изглеждат като плоски хиперпигментирани (петна с повишена степен на оцветяване), които след известно време стават с мазна брадавицовидна повърхност. Цветът им варира от тъмно-жълтеникав до черен. Имат овална или неправилна форма с размери от няколко мм до 1-2см и повече.
ЛЕЧЕНИЕ: Намазване с трихлороцетна киселина 33-50 %, криотерапия с течен азот и електрокоагулация.
АДНЕКСИАЛНИ ТУМОРИ
Туморите, произхождащи от кожните придатъци, се срещат относително рядко, клиничният им изглед е нехарактерен и в повечето случаи диагнозата се поставя патохистологично, чрез вземане на материал за изледване и микроскопиране.
Класификация:
1. Тумори, произхождащи от космените фоликули:
- доброкачествени - трифоликулома и др.
- злокачествени - трифоликулокарцинома и др.
2. Тумори, произхождащи от мастните жлези:
- доброкачествени - себацеен аденом и др.
- злокачествени - сабацеен карцином и др.
3. Тумори, произхождащи от апокринните жлези (прости тубулни жлези разположени в аксилите(подмишниците), ареолите на гърдите, около пъпа, ано-гениталната област, външният слухов канал, клепачите):
- доброкачествени - апокринна хидроцистома и др.
- злокачествени - апокринна карцинома и др.
4. Тумори, произхождащи от екринните потни жлези (прости тубулни жлези, разположени по дланите, ходилата, челото и по-малко по бедрата):
- доброкачествени - екринна хидроцистома и др.
- злокачествени - малигнена екринна порома и др.
МЕЗЕНХИМНИ ТУМОРИ
КЕЛОИД, KELOID
ОПРЕДЕЛЕНИЕ: Келоидът е плътно образувание на кожата, развиващо се в резултат на свръхобразуване на съединителна тъкан, което се получава спонтанно или след травма.
КЛИНИКА: Съществува фамилна склонност към образуване на келоиди, която в бялата раса е до 10%, а при негрите този процент е много по-висок. При деца и стари хора почти не се наблюдава. Провокиращи фактори са травмите (механични, химични и термични), но могат да се появят и без предшестваща травма. Най-честата локализация е по брадичката, ушната висулка, раменете и гърдите. Няколко месеца след въздействието на провокиращите фактори се появява надигната, гладка, розово-червена, плътна плака, която маже да нарасне във вид на туморовидно образувание. В някои случаи настъпва спонтанно обратно развитие, но има и редки случаи, когато се развива върху него базалноклетъчен или плоскоклетъчен карцином.
ЛЕЧЕНИЕ:
Локално - кортикостероиди.
Обща терапия - Roaccutan; лъчетерапия; хирургично лечение.
МЕК ФИБРОМ, FIBROMA MOLLE, ACROCHORDON
ОПРЕДЕЛЕНИЕ: Мекият фибром е често срещано малко доброкачествено туморче, локализирано по шията и големите гънки.
КЛИНИКА: Срещат се много често, особено при жени в климакс или по-късно, което се отдава на хормоналните фактори. Обикновено са множествени с големина 2-3 см. Те са със сферична форма на краче, с цвета на околната кожа или пигментирани, с мека консистенция. Локализират се по страничните части на шията, аксилите (подмишничните ямки), ингвиналните гънки и под гърдите, особено при по-пълни жени.
ЛЕЧЕНИЕ: Локално - трихлороцетна киселина, криотерапия, електрокоагулация; хирургично изрязване с ножичка, а големите - със скалпел.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ: Дерматофибромът е доброкачествен плътен тумор, съставен предимно от фиброзна тъкан.
КЛИНИКА: Проявява се след пубертета и се локализира по крайниците. Обикновено е единичен и по-рядко са няколко броя. Представя се като плътно възелче, с големина от няколко мм до 1-2см с жълто-кафеникав или червено-кафеникав цвят.
ЛЕЧЕНИЕ: Инжектиране в лезията на кортикостероиди; оперативно премахване.
ЛИПОМА, LIPOMA
ОПРЕДЕЛЕНИЕ: Това е доброкачествен тумор, съставен от мастни клетки, които се локализира под дермата.
КЛИНИКА: Липомите се срещат по-често при жени. Те могат да бъдат единични или множествени. Локализират се най-често по врата, раменете, гърба и брадата. Представят се като подкожни възли с размери от 2-10 см и повече, с характерната мека консистенция. Надлежащата кожа не е променена и е подвижна спрямо тумора. Протича безсимптомно, като много рядко може да има болка, поради притискане на периферен нерв. Не се установяват нарушения в липидната обмяна.
Клинични форми - Множествена симетрична липоматоза - генетично обусловено заболяване, при което има повишени нива на холестерол и триглицериди.
ДИАГНОЗА: По време на оперативната интервенция се взема материал от туморната маса и се изпраща в патоанатомията за обработка и микроскопиране.
ЛЕЧЕНИЕ: Лоаспирация; хирургично отстраняване на липома
Коментари към Кожа на други и неуточнени части на лицето МКБ D23.3