Долен венец МКБ C03.1
Злокачествените новообразувания на венците са включени в групата на малигнени тумори на устната кухина. Най-често възниква от клетките на лигавицата, покриваща вътрешната повърхност на устната кухина. Засяга предимно индивиди на 40-50 годишна възраст и е свързан с редица рискови фактори, които играят съществена роля в етиологията на раковото заболяване.
Главни рискови фактори, под влияние, на които може да се развие злокачествено новообразувание на долен венец са употребата на тютюн, в каквато и да е форма и приемана на алкохол. Рискът се увеличава значително при комбинираната употреба на тютюневи изделия и концентриран алкохол. Фамилна анамнеза за рак на устната лигавица, също представлява рисков фактор за рак на венците. Обсъжда се влиянието на орална форма на инфекция с онкогенни вируси като човешкия папиломен вирус (HPV). Влиянието на различни физични и химични фактори на средата оказват неблагоприятен ефект върху лигавицата на устната кухина, авитаминоза А и В и др.
Най-често срещаната форма на злокачествен процес на лигавицата на долен венец и устната кухина е сквамозноклетъчния (плоскоклетъчен) карцином. Плоскоклетъчният карцином представлява епителен тумор. Почти всички епителни малигнени промени преминават през фаза на преинвазивни преканцерозни лезии. Поради тази причина и поради променливите си изяви, лезията на венеца може да бъде погрешно диагностицирана. Карциномите на венците, в началните етапи могат да се презентират като доброкачествени изменения и това да доведе до забавяне поставянето на точна диагноза. Характерни преканцерози са наличие на кератоза (белезникави петна - leucoplacia) или червена уплътнена лезия (еритроплакия).
Симптомите на злокачествено новообразувание на долен венец са различно изразени при отделните индивиди и зависят от етапа (стадия) на развитие на малигнения процес. Често, в началото на заболяването няма никакви симптоми. Ако са налице симптоми, те не са достатъчно тежки, за да бъдат забелязани или породят безпокойство.
Типичните симптоми на рак на долен венец включват болка в определена част от венеца или наличие на лезия, особено ако не преминава в рамките на две седмици, кърви при минимално травмиране или се разязвява. Може да се открие болезнена или неболезнен възел или туморна маса на венците. Други симптоми са затруднено преглъщане, затруднен говора или дъвчене, необичайни усещания от страна на венците, като изтръпване или болка. При разрастване на малигнения процес и ангажиране на околните тъкани може да се наблюдава туморна маса в областта на долната челюст и регионалните лимфни възли (лимфаденопатия).
Диагнозата на злокачествено новообразувание на долен венец се основава на анамнеза за характерни симптоми, употреба на алкохол и тютюневи изделия, физикален оглед на устна кухина, биопсия на туморната формация, образна диагностика (КАТ,ЯМР, PET). Биопсията е единственият метод за откриване и доказване на малигнени клетки в тъкани на устна кухина.
Лечението се определя от стадия на карцинома, неговата големина и ангажирането на околните тъкани. Различни форми на лечение, като химиотерапия, хирургия, лъчелечение са на разположение за лечение на рак на венците. В някои случаи се провежда комбинирано лечение, включващо гореспоменатите методи.
Оперативното лечение цели отстраняване на тумора и засегнатите тъкани, при необходимост се премахват и лимфни възли. Видът на оперативната интервенция зависи от интензивността на раковия растеж и от общото състоянието на пациента.
Радиационна терапия (телегаматерапия) се прилага за унищожаване на канцерогенни клетки. Този тип лечение се прилага за премахване на малки тумори и е идеален за пациенти, при които има противопоказания за операция.
Химиотерапия се прилага в комбинация с другите методи, при напреднали процеси и рецидиви.
Коментари към Долен венец МКБ C03.1