Горна устна, вътрешна повърхност МКБ C00.3
Злокачествените новообразувания (рак) на устната кухина са част от групата на малигнените неоплазии на главата и шията. Ракът на горна устна, вътрешна повърхност може да засегне лигавицата (мукоза) на букална повърхност, френулум и устна повърхност. Почти всички неоплазии на лигавицата на устната кухина се развиват от клетки, които покриват повърхностите на устата, език и устните. Лигавичния карцином е спиноцелуларен (сквамозен, плоскоклетъчен).
Основни рискови фактори за развитие на злокачествено новообразувание на горна устна са тютюнопушенето, продължителна злоупотреба с алкохол или употребата на тютюневи изделия едновременно с алкохол. Пушенето едновременно с прием на алкохол представлява много по-голям риск, отколкото самостоятелната им употреба.
Други рискови фактори са инфекция с предаван по полов път човешки папиломен вирус (по-специално HPV тип 16), диета с ниско съдържание на плодове и зеленчуци могат да играят роля в развитието на рака на устната кухина. Рискът се увеличава с напредване на възрастта. Ракът на вътрешната повърхност на устната най-често се среща при хора над 40-годишна възраст.
Клиничната изява на малигнени неоплазми на горна устна, вътрешна повърхност може да започне с поява на лезии, които са суспектни за рака на устната кухина. Двете лезии, които могат да бъдат предшестват малигнен процес са левкоплакия (бели лезии) и еритроплакия (червени лезии). Макар и по-често, отколкото левкоплакия, еритроплакията и лезии с компоненти на еритроплакия имат много по-голям потенциал за злокачествено израждане. Всяка бяла или червена лезия, която не изчезва след лечение или от самосебе си в период по-дълъг от 2 седмици трябва да се изследва и е показание за биопсия, за да се уточни диагнозата.
Други възможни симптоми са поява на болезненост, подуване или уплътнение на меките тъкани в областта на вътрешната повърхност на горната устна.
Диагнозата се поставя след физикален преглед и оглед на вътрешната повърхност на горна устна, обръща се внимание на цвета, формата, макроскопския вид и консистенцията на лезията. От анамнезата са важни данни за употребата на алкохол и тютюневи изделия. Взима се биопсичен материал от туморната формация, за да се установят хистологичните характеристики. Изследването на тъканния материал се осъществява от патолог, които поставя окончателна диагноза.
Терапията на рака на горна устна, вътрешна повърхност включва хирургично лечение за отстраняване на малки тумори, лъчетерапия и химиотерапия.
Коментари към Горна устна, вътрешна повърхност МКБ C00.3