Външна хирудиниоза МКБ B88.3
Пиявиците са безгръбначни червеи, клас Hirudinea, който включва около 700 вида, не всички обаче са инвазивни за хората.
Отделните видове пиявици се различават по форма, цвят и дължина.
По-голяма част от паразитите живеят в сладководни води.
Хранят се с кръв от гръбначни и безгръбначни животни.
В миналото, особено в древна Гърция и Индия, пиявиците са използвани за прочутия в миналото метод "пускане на кръв" при болни хора.
Външна хирудиниоза или външна инфестация с пиявици се среща в страни с ниско икономическо развитие, лоши хигиенни условия, ниска здравна култура.
Най-често инфестацията се осъществява при пиене на вода от необезопасени водни източници, което е често явление в селските райони.
Пиявиците се закрепят най-често за назофаринкса, ларинкса, хранопровода, трахеята или дори бронхите, могат да се закрепят към лигавицата на пикочо-половата система, по рядко в очите.
Прикрепянето на пиявицата към гостоприемника е безболезнено, поради отделяните от пиявиците вещества с анестетична активност.
Симптоматиката се определя в зависимост от локализацията на паразита. Обикновено са налице признаци, свързани със загуба на кръв, като:
- епистаксис
- мелена
- хемоптиза
- анемия
При локализация на пиявицата в носа или назофаринкса са налице прояви като:
- кървене от носа (епистаксис)
- назална обструкция
- усещане за чуждо тяло
При някои пациенти заболяването протича тежко, с развитие на редица усложнения. Тежестта на протичане се определя в зависимост от имунологичното състояние на пациентите, наличието на придружаващи заболявания и малигнени неоплазии, наличието на кръвни заболявания.
Особено тежко е протичането при малки деца и възрастни хора.
Диагнозата при пациенти с външна хирудиниоза е лесна при откриване на паразита в откритите части на тялото или в носа и устната кухина.
При локализиране на паразита в назофаринкса откриването на пиявицата е по-трудно. Налага се извършване на риноскопия.
За лечението е необходимо премахване на паразита, което трябва да се извършва внимателно, поради опасност от оставане на смукателния апарат в организма и развитие на алергична реакция.
Прилагат се локално дезинфекциращи и облекчаващи симптоматиката средства.
Коментари към Външна хирудиниоза МКБ B88.3