Дерматофития, неуточнена МКБ B35.9
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Дерматофитите са класически причинители на кожните микози. Те са патогенни за човека и животните, а една част от тях обитават и почвата. Резервоар на тези агенти е почвата, където живеят като сапрофити.
Заболяванията, които причиняват, са гъбични инфекции с различна локализация по тялото, като при невъзможност за уточняване на конкретния вид се говори за неуточнена дерматофития.
Причинител и особености
Дерматофитите в зависимост от особеностите и гостоприемниците, които обитават, се разделят на геофилни (обитават почвата), антропофилни (засягат хората), зоофилни (засягат животните).
Имат различна макроскопска и микроскопска характеристика. При продължително култивиране и препосяване губят характерния си макроскопски вид, явление, познато като плеоморфизъм.
Въз основа на макроскопската характеристика на културите от дерматофити, последните се групират в следните три рода, а именно Microsporon, Trichophyton и Epidermophyton.
Предразполагащи фактори за развитие на дерматофития, неуточнена, могат да бъдат подлежащ захарен диабет, затлъстяване, заболявания, увреждащи имунната система (СПИН, малигнени неоплазми), продължителна химиотерапия, продължително лечение с кортикостероиди, хиперхидроза (повишено изпотяване), стягащо и неудобно облекло и други.
Обикновено се засягат лица в млада и активна възраст, без съществени разлики между двата пола.
Заразяването се осъществява основно по контактен път, след контакт с болен, при контакт с контаминирани предмети и повърхности, споделяне на дрехи, хавлии, спално бельо и други.
Симптоми
Клиничното протичане на гъбичните инфекции, причинени от дерматофитите, показват някои характерни особености.
Първата фаза на дерматофитната инфекция е адхезията на артроспорите към кератиноцитите, след което продуцираните от хифите кератолитични ензими увреждат кератиноцитите, макар да се допуска и директното им механично увреждане.
Радиерното и центробежно разпространение на микотичната инфекция в Stratum corneum води до оформяне на окръглена, еритемна плака с надигнат ръб. Тази характеристика е валидна за всички дерматофитни видове.
Най-честите клинични признаци включват сърбеж и парене на засегнатите зони, придружени от неприятен дискомфорт, залющване на кожата, с формиране на различни по размери лезии с ясни граници.
Сред възможните усложнения се включват разпространение на болестния процес и обхващане и на други кожни участъци, вторична бактериална инфекция при разчесване и други.
Диагноза
Диагнозата на тези микотични заболявания се базира на данните, получени от разпита и физикалния преглед на болния. При разпита на пациентите се обръща внимание на наличните рискови фактори, подлежащи заболявания, контакт с болни лица, посещение на определени места и други.
При физикалния преглед е необходим обстоен оглед на засегнатите места с уточняване на броя, вида и особеностите на лезиите, наличието на други увреждания и данни за усложнения.
Дерматофитите се култивират лесно на изкуствени хранителни среди, като най-често използваната е тази на Sabouraud.
Диференциалната диагноза в някои случаи може да е много широка и налага различаване от редица идентично протичащи заболявания, включително различни форми на дерматит (контактен, алергичен, себореен), екзема, псориазис, розацея и други.
Лечение
Лечението на дерматофития, неуточнена, е комплексно, съобразено с особеностите в протичането на болестния процес при конкретния пациент и се провежда обикновено с антимикотични препарати.
При леките форми добри резултати се постигат с локална терапия под формата на крем, гел или маз, докато при хроничните и тежко протичащи състояние се налага системна терапия с перорални антимикотични средства. Като допълнителна терапия се прилагат емолиенти и дезинфекциращи агенти, при необходимост може да се включат и локални кортикостероиди.
Допълнително се прилагат някои общи мерки, като повишаване на личната хигиена, внимателно подсушаване на засегнатите лезии, избягване на агресивна козметика и други.
Повече информация за микозите можете да намерите в здравен проблем:
Изображения: freepik.com
Библиография
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16282753/#:~:text=Dermatophytosis%20is%20an%20infection%20of,result%20from%20such%20an%20infection.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dermatophytosis
https://dermnetnz.org/topics/tinea-corporis
https://www.dermis.net/dermisroot/en/15437/diagnose.htm
https://www.cdc.gov/fungal/diseases/ringworm/index.html
https://www.health.vic.gov.au/infectious-diseases/ringworm-or-tinea-dermatophytosis
Коментари към Дерматофития, неуточнена МКБ B35.9