Ентеровирусна екзантематозна треска [Бостънски екзантем] МКБ A88.0
Ентеровирусна екзантематозна треска [Бостънски екзантем] е инфекциозно заболяване, което протича с фебрилно-интоксикационен синдром, енантем, подобен на този при херпангина и макуло-папулозен екзантем. Това е първият описан ентеровирусен екзантем с причинител ЕСНО-16.
Заболяването протича под формата на спорадични, ограничени или малко по-големи епидемии. Засяга предимно деца до 10 години и се развива през пролетно-летния и есенния сезон. Предава се по въздушно-капков и фекално-орален път. Често се засягат няколко члена на една фамилия.
Инкубационният период на ентеровирусната екзематозна треска е от 3 до 8 дни.
Началото е остро с повишаване на температурата до 38-39ºС, съпроводено с отпадналост, главоболие, миалгии, болки в корема, повръщане. Тези симптоми са по-изразени у по-възрастни пациенти. При деца клиничната картина най-често се представя от загуба на апетит и отпадналост, без прояви на хрема, кашлица, диария.
След 1-2 дни, когато температурата започва да спада, се появява специфичният екзантем, който се представя от макулозна или макуло-папулозна ерупция, с основни обривни единици розово-червеникави макулопапули с диаметър 0,5-1,5 cm. Отначало обривът се появява по лицето и горната част на гърдите. При генерализиране на обрива се засягат крайниците, включително дланите и стъпалата. Екзантемът персистира от 1 до 5 дни и не се придружава от сърбеж. Измененията в устната кухина се локализират по мекото небце и небните дъги и се представят от еритемни макули и везикули, които бързо еволюират в малки язви. По фаринкса, венците и букалната мукоза обикновено няма промени. Рядко се увеличават цервикалните, окципиталните или задушните лимфни възли.
Бостънският екзантем може да се манифестира с ангажиране на нервната система и да доведе до развитие на серозен менингит.
Екзантемът при ентеровирусна екзантематозна треска има следните характеристики:
- екзантемът се предшества от фебрилно-интоксикационен синдром и се проявява след спадане на температурата
- разпространява се центрофугално и се представя от макуло-папулозна ерупция, с основна обривна единица розовочервеникава макуло-папула с диаметър около 0,5 cm
- съпровожда се с енантем, подобен на този при херпангината
Усложненията на Бостънския екзантем обикновено протичат доброкачествено, но заболяването може да се съчетае със
серозен менингит. Някои от симптомите като мускулни болки, болки в гърлото могат да бъдат по-силно изразени при по-възрастни пациенти.
Диагнозата се поставя категорично чрез вирусологично изследване и чрез изолиране на ЕСНО-16 от изпражнения и понякога от гърлото.
Диференциална диагноза се прави с екзантем при коксаки В-5 и други ентеровирусни инфекции, морбили, рубеола, медикаментозни екзантеми, а неврологичните прояви трябва да се разграничат от други вирусни менингити.
Лечението на ентеровирусна екзантематозна треска [Бостънски екзантем] е симптоматично, а за профилактиката е важно болните да се изолират.
Коментари към Ентеровирусна екзантематозна треска [Бостънски екзантем] МКБ A88.0