Други вирусни енцефалити, предавани от комари МКБ A83.8
В рубриката други вирусни енцефалити, предавани от комари са разгледани енцефалитите, причинени от Ilheus virus.
Ilheus virus принадлежи към група B на арбовирусите. Предизвиква най-често асимптоматични инфекции при хората. Не предизвиква епидемии, а само спорадични заболявания. Описани са редки случаи на енцефалит в северната част на Южна Америка. Ilheus virus е много тясно свързан с вируса на Японския енцефалит, което е потвърдено серологично.
Заразата се поддържа чрез зоонозни цикли между птици и комари. Заразяването на човек става чрез ухапване от комари от родовете Ochlerotatus, Psorophora, Culex, Sabethes, Haemagogus и Trichoprosopon. За да станат заразни, комарите трябва да натрупат значително количество вируси в организма си, което е възможно при температура между 21 - 27 градуса. Това обяснява защо тези енцефалити се срещат само в страни с топъл климат. Комарите са заразни 40-90 дни след ухапване на болен или друг източник на заразата. Заболяванията имат сезонен характер - пролет-лято.
Входна врата на инфекцията е кожата. Прониквайки в организма, вирусът се разпространява по хематогенен път. Поради подчертаната си невротропност, той се локализира в нервната система и то предимно в сивото вещество на главния мозък.
Инкубационният период на инфекциите е между 5 и 24 дни. Клиничната картина започва остро, температурата е висока и се придружава със силно главоболие, повръщане, обща отпадналост. Бързо се развиват токсични, менингеални и общомозъчни явления. Може да бъде засегната и сърдечно-съдовата система.
Освен тежки, се наблюдават и леки случаи - продължават няколко дни с температура около 38 градуса, главоболие, обща отпадналост, без други неврологични явления. Характерни за леките форми на заболяването са стомашно-чревните и респираторни симптоми. След 2-3 дни настъпва оздравяване.
Късни усложнения и смъртни случаи, вследствие инфекция с Ilheus virus за сега не са описани.
Диагнозата се подкрепя от вирусологичното изследване - реакция за неутрализация на вируса, РСК и др. Серологичните проби се правят двукратно - в началото на заболяването и след 3 седмици.
Лечението на други вирусни енцефалити, предавани от комари се състои в прилагане в първите 2-3 дни на хиперимунен серум. Назначават се и симптоматични средства - антипиретици, аналгетици, 40% глюкоза, манитол, глюкокортикоиди, витамин С.
Коментари към Други вирусни енцефалити, предавани от комари МКБ A83.8