Трахома, неуточнена МКБ A71.9
Трахома, неуточнена е хронично инфекциозно заболяване на конюнктивата, най-честата причина за слепота в ендемични райони на третия свят, при нисък социално-битов стандарт.
Заболяването се причинява от Chlamydia trachomatis, серотипове A, B, C. Причинява заболявания само у човека, предимно на урогениталния тракт и на очите, а се предполага, че може да причини и системни заболявания.
Заразата се предава по контактно-битов път, при неспазване на хигиенните норми, най-вече чрез мръсни ръце.
Трахомата е двустранна, обикновено започва тихо, рядко има остро протичане. В гънките на конюнктивата се образуват много фоликули и папили, които може постепенно да дегенерират и разпаднат, след което става формирането
на малки белези в конюнктивата. Признаците на трахома, които я отличават от другите фоликуларни увреждания на конюнктивата са наличието на pannus и липсата на регионална аденопатия.
Заболяването протича под две клинични форми:
- фоликулярен конюнктивит, който протича в четири стадия и завършва с цикатризиране, улцерации и помътняване на корнеята, с чести вторични бактериални инфекции, които водят до слепота
- конюнктивити с включения, причинени от серотиповете от D до K. Засягат епителните клетки с цитоплазмени включения. Протичат като фоликулярен конюнктивит или кератоконюнктивит, които без лечение водят към цикатризиране
Диагнозата се поставя на базата на клиничното протичане, очното изследване и бактериологично. Материал за посявка
се взема от конюнктивите. Може да се вземе намазка за имунофлуоресцентни изследвания. Серологичните изследвания са с по-малко значение за диагнозата, тъй като титърът на антителата е много нисък.
Лечението се провежда с доксициклин в продължение на 14 дни. Локално се прилагат антисептични капки.
Профилактиката на трахома, неуточнена се състои в здравна просвета за повишаване на санитарната култура, издирване и лечение на носителите на инфекцията и контрол на лечебния ефект.
Коментари към Трахома, неуточнена МКБ A71.9