Късни поражения при пинта МКБ A67.2
Пинта е инфекциозно заболяване на кожата, което се причинява от спирохетата Treponema pallidum carateum, морфологично и серологично неразличима от причинителя на сифилис.
Заболяването е разпространено в Мексико, Централна и Южна Америка. Среща се във всяка възраст, но обикновено боледуват децата. Заразяването става чрез пряк контакт с кожни лезии на болен.
Пинта, подобно на останалите трепонематози, има характерно циклично протичане, а пораженията, които причинява се делят на ранни и късни.
Късни поражения при пинта възникват между 2 и 4 години след появата на първите клинични симптоми. Характерни за този период на заболяването са кожни поражения и сърдечно-съдови поражения.
Върху хиперпигментираните лезии започват да се появяват малки ахромични петна, които постепенно се разрастват, сливат се помежду си и така оформят големи участъци с кожни диспигментации. Кожата върху тях атрофира, става блестяща и гладка. Късните поражения при пинта се характеризират с наличие едновременно на симетрично разположени участъци с кожни хиперпигментации, депигментации и цикатрикси, оприличени на географска карта. Кожните поражения обикновено са локализирани по китките, дланите, глезените и лактите, както и около и вътре в старите лезии.
В изключително редки случаи могат да възникнат сърдечно-съдови поражения при пинта.
Подробна информация за сърдечно-съдови болести при други инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде можете да прочетете тук:
- МКБ I98.1 - СЪРДЕЧНО-СЪДОВИ БОЛЕСТИ ПРИ ДРУГИ ИНФЕКЦИОЗНИ И ПАРАЗИТНИ БОЛЕСТИ, КЛАСИФИЦИРАНИ ДРУГАДЕ
Диагнозата късни поражения при пинта се поставя на базата на клиничната картина и данните за еволюция на кожните лезии, ендемичното разпространение, изолирането на причинителя и серологичните изследвания, както и хистологичното изследване.
Лечението включва антибиотици от пеницилиновата група, но могат да се използват също тетрациклини и хлорамфеникол.
Коментари към Късни поражения при пинта МКБ A67.2