Фрамбезийни гуми и язви МКБ A66.4
Фрамбезията е тропическа болест, която засяга кожата, костите, ставите и сухожилията.
Причинител на заболяването е бактерия, близка по вид на причинителя на сифилиса - Treponema pallidum подтип pertenue.
Фрамбезията се среща сред бедните общности в топлите, влажни тропически, най-често горски площи в Африка, Азия, Латинска Америка и Тихия Океан.
Инфекцията се предава чрез директен контакт с течност от лезия на болен. Лезиите по кожата, които се появяват в най-ранните етапи на заболяването съдържат множество трепонеми и са силно заразни. Засяга се кожата на крайниците, лицето (особено носа) и най-често се заразяват деца във възрастта между 6 и 10 години.
Инкубационният период на фрамбезията е между 9 и 90 дни (средно 21 дни). Заболяването протича в три етапа.
През първия етап на мястото на проникване на трепонемата в организма се образува лезия - папула, която нараства и се възпалява. Нарича се фрамбезиен шанкър или още майчина лезия. Може да се запази за по-дълго време на повърхността на кожата, постепенно се покрива с коричка и изчезва, оставяйки светъл белег.
Вторичният период започва с поява на множество дъщерни лезии, които са най-гъсто разположени по лицето, ръцете и краката. Те са изобилни, имат кафеникав цвят и зарастват за около 2 до 4 седмици, без да оставят белег. Характерна за вторичните лезии е хиперкератозата, която се развива.
Късните кожни промени се характеризират с появата на фрамбезийни гуми и язви. Те представляват големи язвени лезии с тестовата повърхност, червеникав или кафеникав цвят, червени папиломатозни израстъци и се наричат гумозен фрамбезид. Тези гумозни фрамбезиди имат склонност да се разязвяват. Така образуваните язви са дълбоки, с остри ръбове и болезнени - късна възловидна (язвена) фрамбезия. След излекуване на мястото на язвената фрамбезия се развива тежка фиброза.
Фрамбезийните гуми и язви са късна тежка проява на фрамбезията и могат да доведат до обезобразяване при фиброзиране по откритите части на тялото - лице, крайници.
Диагнозата се поставя на базата на характеристиката на обривните елементи, гумозния характер, характерната форма на язвата, изолиране на причинителя и директното му микроскопиране, серологични проби.
Лечението на фрамбезийни гуми и язви е с пеницилинови препарати (Penicillin G), като могат да се приложат и тетрациклини, цефалоспорини, еритромицин. Кожните лезии се лекуват по-бавно и продължително, в по-напредналите стадии при напреднали гумозни промени лечението може да е по-продължително, особено при развила се фиброза.
Коментари към Фрамбезийни гуми и язви МКБ A66.4