Фрамбезийна хиперкератоза МКБ A66.3
Фрамбезията е най-разпространената инфекциозна, невенерическа трепонемна болест, която се причинява от Treponema pallidum pertenue.
Заразяването се осъществява чрез пряк контакт с кожата на болен и засяга предимно деца под 15 годишна възраст, с пик на честотата между 6 и 10 години. Подобно на сифилиса, фрамбезията протича с години като хронично рецидивиращо заболяване.
Фрамбезията е ендемична в тропическия пояс, характеризиращ се с високи температури, висока влажност на въздуха и обилни валежи. Тези условия, съчетани с бедността, лошата хигиена, гъстата населеност и липсата на надзор на общественото здраве поддържат високата заболяемост.
В притичането на заболяването се различават 3 клинични стадия: първичен, вторичен и третичен.
Причинителят прониква в организма през кожата и там се образува т.нар. първичен афект, който се изразява като единична лезия, леко надигната над нивото на кожата, образува коричка - т.нар. майчина лезия (фрамбезиома), която прилича на малина. Когато тя зарастне се развиват вторични лезии, наречени още дъщерни, възникващи 6 до 16 седмици след появата на първичния афект. Обривът се съпровожда от уголемяване на регионалните лимфни възли.
В областта на дланите и ходилата се появяват ограничени или дифузни хиперкератотични изменения. Разполагат се навсякъде по кожата. Характеризират се със силно десквамиране (излющване). Върху тях се образуват дълбоки, силно болезнени и кървящи рагади - фрамбезийна хиперкератоза. Те много трудно заздравяват. Постепенно започват да се обезцветяват от центъра към периферията, оставяйки светъл кръг и след около 2 до 4 седмици напълно изчезват.
Хиперкератозата придава напукан вид на кожата, която е болезнена и има ерозивен характер. На повърхността на кожата се наблюдават пукнатини и ерозии, папиломатозни израстъци с гнойна секреция понякога.
Характерният вид на пациентите се определя като "вампирска ръка" или като "червиво стъпало", при хиперкератоза на дланта или ходилото при фрамбезия.
Диагнозата се поставя на базата на клиничната картина с типичния обрив, положителни серологични тестове и директна микроскопия.
Лечението на фрабмезийна хиперкератоза се провежда с пеницилин в 10 дневен курс.
Коментари към Фрамбезийна хиперкератоза МКБ A66.3