Херпес-вирусни инфекции на перианалната кожа и ректума МКБ A60.1
Човешките херпесни вируси - семейство Herpesviridae, причиняват разнообразни по тежест и характер заболявания със засягане най-често на кожата и лигавиците.
Вирусът на обикновения херпес е един от най-разпространените сред хората. Източник на заразата е само човекът. Вирусът се отделя със слюнката и фекалиите.
Механизмът на предаване на херпес-вирусни инфекции на перианалната кожа и ректума е контактен или чрез анален полов акт. Входна врата е повредената лигавица или кожата в перианалната област и лигавицата на ректума, което определя и локализацията на заболяването.
Инкубационният период е от няколко дни до няколко седмици.
При заразените с вируса на херпес симплекс се развива клинично манифестно заболяване с температура и везикулозен обрив на ограничени участъци по перианалната кожа или лигавицата на ректума. Везикулозният стадий продължава 4-5 дни, след което везикулите се спукват и се формират крусти върху кожата или язвички върху лигавицата.
В стадия на оздравяване по кожата не се наблюдават цикатрикси. Болният се оплаква от сърбеж в перианалната област, която е силно зачервена и оточна.
За поставяне на диагноза херпес-вирусна инфекция на перианална кожа и ректум се изследват везикулозна течност и кръв. Везикулозната течност може да се изследва електронномикроскопски. Правят се и вирусологични изследвания с цел доказване на причинителя.
Лечението на е същото, както при останалите херпес-вирусни инфекции.
Съществува специфична профилактика. Използва се убита ваксина, която се прилага само на болни с рецидивиращи форми на заболяването. От химиотерапевтичните средства добри резултати дават противовирусните препарати и алфа-интерферон.
Коментари към Херпес-вирусни инфекции на перианалната кожа и ректума МКБ A60.1