Инфекция, предизвикана от микоплазма, неуточнена МКБ A49.3
Инфекция, предизвикана от микоплазма, неуточнена включва група заболявания, които протичат остро и с голям клиничен полиморфизъм.
Причинители на заболяванията са микоплазмите. Това са организми, които заемат междинно място сред бактериите и вирусите. Те са Грам-негативни микроорганизми, които приличат на бактериите, но с тази разлика, че не притежават клетъчна стена.
Различават се над 80 вида микоплазми, но патогенни за човека са следните видове:
- Mycoplasma pneumoniae - причинява заболявания на дихателните пътища, основно пневмонии
- Mycoplasma hominis
- Ureaplasma urealyticum и Mycoplasma genitalium - предизвикват инфекции на гениталиите и пикочните пътища
Източник на заразата е болният от микоплазмоза човек. Той отделя причинителя чрез трахеалния секрет или чрез половите секрети.
Заразяването се осъществява по въздушно-капков път, но новородените деца могат да се заразят и по време на раждане, ако майката боледува от генитална микоплазмоза.
Входна врата на инфекция, предизвикана от микоплазма е лигавицата на дихателните пътища, както и тази на половите органи. Микоплазмите навлизат в епителните клетки на лигавицата и предизвикват възпалителен процес с тенденция към хронифициране.
Инкубационният период е от 7 до 21 дни.
Най-често микоплазмената инфекция се проявява като:
- остро респираторно заболяване с лека интоксикация, леко повишена температура, ринит, трахеит или трахеобронхит
- микоплазмена пневмония, която протича с по-тежка клинична картина, висок фебрилитет, болки в гърдите и гърлото. Болния се оплаква от задух, затруднено дишане и цианоза
- генитална микоплазмоза - протича като уретрит, салпингит, оофорит, цервицит или цистит
- микоплазмите много рядко могат да засегнат и централната нервна система, кожата или да предизвикат хемолитична анемия, автоимунна тромбоцитопения, а също и миокардит и перикардит
Диагнозата се поставя на базата на епидемиологичните и клинични данни. Окончателната диагноза се поставя след изолиране на микоплазмите от храчки, урина, уретрален или вагинален секрет. Прави се и серодиагностика (ELISA, PCR и др.).
Лечението на инфекция, предизвикана от микоплазма, неуточнена е етиологично с антибиотици.
Прогнозата е добра. Леталитетът е нисък, под 1 %.
Коментари към Инфекция, предизвикана от микоплазма, неуточнена МКБ A49.3